Almanya’dan Noel Notları

Nürnberger Lebkuchen

Noel öncesi Nürnberg’e gitmek için çok güzel bir zaman. Meşhur Noel Pazarı Christkindlesmarkt ile Nürnberg, bu zamanda rengarenk ve ışıl ışıl. Akşam Nürnberg’e varır varmaz Hauptmarkt ve çevresinde kurulan Christkindlesmarkt’a gidiyoruz. Tahta oyuncaklar, kar küreleri, ceviz kıranlar, mumlar, noel ağacı süsleri, tatlılar, sosisler, sıcak çikolata ve sıcak şarapların satıldığı stantların aralarından, kalabalığın içinden geçiyoruz ve biz de bir geleneği yerine getirerek sıcak şarap içiyor, küçük sosislerden ve “Lebkuchen” adı verilen, Nürnberg’in bol baharatlı, lezzetli kurabiyelerinden tadıyoruz.

Lebkuchen
Lebkuchen
Burada ayrıca farklı ülkelerin stantlarında dünyanın birçok yerinden hediyeler bulabilirsiniz. Çocuklar için ayrılan alanda kurulan küçük atlı karınca ve dönme dolapta çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilir, dilerseniz noel şarkıları eşliğinde faytonla kentte nostaljik bir tur yapabilirsiniz. Pazarı tepeden görüntülemek isteyenler Our Lady kilisesine çıkarak kalabalığı, renkli ve ışıklı pazar alanını izleyebilir, kilisenin hemen önünde kurulan sahneden canlı müziği dinleyebilirler. Christkindlesmarkt Kasım sonundan 24 Aralık’a kadar açık oluyor.

Nürnberger Christkindlesmarkt
Nürnberger Christkindlesmarkt
Nürnberg Kaiserburg
Nürnberg Kaiserburg

Zamanında en kalabalık nazi mitinglerine sahne olan, Hitler’in en sevdiği şehir olduğu bilinen ve aynı zamanda savaş suçlularının, nazilerin yargılandığı Nürnberg Mahkemesi’ne ev sahipliği yapan Nürnberg, II. Dünya Savaşı sırasında yok olmuş ve savaştan sonra yeniden inşa edilmiştir. Pegnitz Irmağı’nın iki yakasında kurulmuş Nürnberg’i gezmeye eski kentten başlayabilirsiniz. Imperial Castle (Kaiserburg), St. Sebald ve Lorenz kiliseleri, Our Lady kilisesi (Frauenkirche), belediye binası, güzel çeşme ile Hauptmarkt ve evlilik çeşmesini görebilir, müzelerden Albrecht Dürer’in Evi, Dokumantasyon Merkezi, Oyuncak Müzesi, Ortaçağ zindanları, Ulusal Müze, Demiryolu Müzesi ve Endüstriyel Kültür Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Albrecht Dürer Evi
Albrecht Dürer Evi
Nürnberg sokakları
Nürnberg sokakları

Nürnberg’e gelmişken Nürnberg’e sadece 1 saat uzaklıktaki Regensburg’u da görmek lazım diyoruz ve bir sabah Cafe Felix’deki doyurucu kahvaltının ardından Regensburg’un tarih kokan sokaklarına dalıyoruz.

Regensburg Wurstküche
Regensburg Wurstküche
Regensburg’da UNESCO tarafından koruma altında bulunan çok sayıda bina bulunuyor. Görülebilecek yerler arasında ihtişamlı St. Peter’s Katedrali, en eski kiliselerden Alte Kapelle (Şapel), içinde zindanların da olduğu ve çok iyi korunmuş eski belediye binası (Altes Rathaus), Piskoposluk binası, önünde Noel Pazarı’nın kurulduğu Thurn and Taxis Palace, Tarih Müzesi, Schindler’in Listesi filminden hatırlayacağımız Oskar Schindler’in Evi, 300 küsür basamakla çıkılan ve içinde mermer heykel ve büstlerin sergilendiği Walhalla Tapınağı ve Taş Köprü bulunuyor. Regensburg sadece tarihi binalarıyla değil, küçük sokaklarında gizlediği sayısız restoran, cafe ve barlarıyla da ilgi çekiyor. Ayrıca Tuna nehrinin kenarında yürüyüp Taş Köprü ayağında bulunan Regensburg’un en eski sosiscisi Wurstküche’de sosis yemenizi ve Haendlmaier dükkanından ev yapımı tatlı hardal satın almanızı önerebiliriz.

Özellikle Noel Pazarları için geldiğimiz Almanya‘da Nürnberg ve Regensburg’dan sonra Köln’de kurulan 7 pazardan ikisine de uğruyor, hepsinden bize bu kentleri ve neşeli pazarlarını hatırlatacak sıcak şarap kupaları ve sevdiklerimizi sevindirecek hediyeler alarak ayrılıyoruz.

Kölner Dom
Kölner Dom
Kölner Weihnachtsmarkt
Kölner Weihnachtsmarkt
Mutlu seneler!

Kısa Kısa Nürnberg ve Regensburg

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama

Nürnberg: Astoria (şehir merkezine 10 dk yürüme mesafesinde, temiz bir otel)

Gez Gör

Nürnberg: Hauptmarkt, Eski Kent, Imperial Castle (Kaiserburg), St. Sebald Kilisesi, Lorenz Kilisesi, Our Lady Kilisesi (Frauenkirche), Belediye Binası, Güzel Çeşme, evlilik çeşmesi, Albrecht Dürer’in Evi, Dokumantasyon Merkezi, Oyuncak Müzesi, Ortaçağ zindanları, Ulusal Müze, Demiryolu Müzesi, Endüstriyel Kültür Müzesi

Regensburg: St. Peter’s Katedrali, Alte Kapelle (Şapel), Eski Belediye Binası (Altes Rathaus), Piskoposluk Binası, Thurn and Taxis Palace, Tarih Müzesi, Oskar Schindler’in Evi, Walhalla Tapınağı, Taş Köprü Wurstküche, Haendlmaier

Ne Yenir?

Lebkuchen, Spekulatius, sosis, sıcak şarap, Brezel (simit), Weissbier, Köln’de Kölsch birası

Ne Alınır?

Lebkuchen, Spekulatius (yalnızca kış aylarında), Noel pazarlarından hediyelikler, ağaç süsleri, ev yapımı hardal (Regensburg’dan)

Aklınızda bulunsun

Nürnberg, Noel pazarıyla oldukça meşhur. O nedenle Noel öncesinde orada olmak güzel olur.

Nürnberger Christkindlesmarkt Nürnberger Christkindlesmarkt Nürnberger Christkindlesmarkt Nürnberger Christkindlesmarkt Nürnberger Christkindlesmarkt Nürnberger Christkindlesmarkt Sosisci, Nürnberg Mohrenkopf, Nürnberger Christkindlesmarkt St. Sebald Kilisesi, Nürnberg Kutsal Ruh Hastanesi, Nürnberg Pegnitz Irmak kenarı, Nürnberg Kaiserburg, Nürnberg Albrecht Dürer Meydanı, Nürnberg Kaiserburg, Nürnberg Kaiserburg, Nürnberg Elizabeth Kilisesi, Nürnberg Evlilik Çeşmesi, Nürnberg Evlilik Çeşmesi, Nürnberg Nürnberg Sokakları, Weissgerbergasse Lorenz Kilisesi, Nürnberg Şehir Müzesi, Nürnberg Regensburger Christkindlmarkt Elmalı Turta ve Sıcak Şarap, Regensburg Sıcak Şarap, Regensburger Christkindlmarkt Porta Praetoria, Regensburg Regensburg Sokakları Kölner Dom Kölner Weihnachtsmarkt Kölner Weihnachtsmarkt

Tags from the story
, ,
Join the Conversation

1 Comment

  1. Geri bildirim: Almanya'da Noel
Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir