Baharda İtalya: Verona

Main_Verona_Dante_770x513
İlk İtalya seyahatimize kısa da olsa üç farklı şehir sığdırdık. Bunlardan biri Verona. Sirmione’ye kadar gitmişken sadece yarım saat uzağındaki bu güzel şehri görmeden dönmek olmazdı. Güneşli bir günde yeşil-mavi bir manzaraya karşı lezzetli bir kahvaltı ve Garda Gölü kenarındaki kısa sabah yürüyüşünün ardından çıktık yola ve geldik Romeo ve Juliet’in şehri Verona’ya.

Verona Sokakları
Verona Sokakları
Arena
Arena

Verona, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bir şehir. Roma döneminden kalan birçok anıt eser var. Bunlardan biri oldukça iyi korunmuş Arena. Gösterişi ve akustiği ile opera, tiyatro ve müzik festivalleri için muhteşem bir ev sahibi. Arena, şehrin en büyük meydanı olan Piazza Bra’da yer alıyor. Meydana girdiğimizde İtalya’ya özgü ürünlerin sergilendiği, satıldığı stantların arasından geçtik. Kalabalık, şenlik Leon’un da hoşuna gitti. Şansımıza meydana bir de sahne kurulmuştu ve canlı müzik vardı ve o güneşin altında canlı müziğin tek seyircisi Leon’du ☺

Bra Meydanı
Bra Meydanı
Piazza Bra’da yer alan Palazzo della Gran Guardia (sergi ve gösteri merkezi) ve Palazzo Barbieri (Belediye Sarayı)’yi görüp ara sokaklardan yürüyerek Piazza delle Erbe (Erbe Meydanı)’ye gittik. Güzel binalarla çevrili Erbe Meydanı’nda Palazzo Maffei ve Palazzo del Mercato Vecchio’yu görebilir, meydanda kurulan pazardan alışveriş yapabilirsiniz. Meydanda bulunan Madonna Verona heykeli ve çeşmesi şehrin sembollerinden biri. Ayrıca 84 metre yüksekliğinde olan ve iki çanı bulunan Torre dei Lamberti (Lamberti Kulesi), tepesine çıkıldığında güzel bir şehir manzarası sunuyor.

Erbe Meydanı
Erbe Meydanı
Erbe’den sonra meydanları keşfe devam. Sırada ortasında Dante anıtı bulunan ve tarihi binalarla çevrili Piazza dei Signori var. Bu meydana Piazza Dante de denilebilir. Dante, İlahi Komedya’sının bir bölümünü Verona’da yazmış. Meydanın hemen yakınında Arche Scaligere var. Burada şehrin en önemli hükümdarlarını temsil eden beş gotik lahit bulunuyor. Biz buradan Adige Irmağı kenarına doğru devam edip Verona’nın en eski köprüsü Ponte Pietra (Taş Köprü)’yı görüp manzaranın keyfini çıkardık. Üzerinden yürümeye değer bu köprünün her iki yakasından da çok güzel fotoğraflar çekilebilir.

Lamberti Kulesi
Lamberti Kulesi
Signori Meydanı
Signori Meydanı
Adige Irmağı’na karşı biraz soluklandıktan ve ünlü İtalyan dondurmalarımızı yedikten sonra alışverişin kalbi Mazzini Caddesi’nden geçerek yeniden Piazza Bra’ya gidip Sirmione’ye dönüş yoluna çıktık. Verona’da görülecek yerler birbirine yakın olduğu için şehri yürüyerek rahatlıkla gezebildik. Bir günlük Verona gezisine Museo di Castelvecchio (Müze), Duomo (Katedral), Basilica di San Zeno Maggiore ve Casa di Giulietta (Juliet’in Evi) eklenebilir. Ayrıca hoş bir mekanda bölgenin ünlü şarabı Amarone tadılabilir. Leon’un birinci, benim otuzbeşinci doğumgünümün büyük kısmını Verona gibi şahane bir şehirde geçirmek ne kadar güzel oldu.

Erbe Meydanı
Erbe Meydanı

Kısa Kısa Verona

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Gez Gör

Piazza Bra, Arena, Piazza delle Erbe, Torre dei Lamberti, Madonna Verona, Piazza dei Signori, Arche Scaligere, Ponte Pietra, Museo di Castelvecchio, Ponte Scaligero, Duomo, Basilica di San Zeno Maggiore, Casa di Giulietta, Via Mazzini, Teatro Romano

Aktiviteler

Yürüyerek şehri gezme, Amarone şarabından tatma, Arena’da konser, opera izleme, alışveriş, şarap tadımı, Teatro Romano’da caz dinleme

Aklınızda bulunsun

Venedik, Milano, Bologna veya Sirmione’ye giderseniz bir gününüzü de Verona’ya ayırabilirsiniz. Araç kiralayarak, otobüsle veya trenle Verona’ya rahatça ulaşabilirsiniz. Şehir içinde taksi kullanmaya gerek. Şehri yürüyerek keşfetmek en iyisi. Zaten görülecek yerler birbirine yakın. İsterseniz Verona Card alarak görülmeye değer birçok yere giriş yapabilir, kartı otobüslerde de kullanabilirsiniz.

Erbe Meydanı’nda kurulan pazardan ve Mazzini Caddesi’nden alışveriş yapabilirsiniz.

Gelmeden önce Arena’daki etkinliklere bakıp etkinlik tarihinde burada olabilirsiniz. www.italianticketoffice.it

Seviyorsanız Teatro Romano’da düzenlenen caz festivaline katılabilirsiniz. www.italianticketoffice.it

Verona seyahati için 3-4 gününüz varsa bir gününüzü Verona’ya yarım saat uzaklıkta bulunan Garda Gölü ve Sirmione’ye ayırabilirsiniz.

 Bra Meydanı’na Giriş, Verona Bra Meydanı, Verona Arena, Verona Bra Meydanı’nda Canlı Müzik Dinlerken, Verona Bra Meydanı, Verona Bra Meydanı’nda Kurulan Stantlardan, Verona Verona Sokakları ve Evleri Verona Sokakları ve Evleri Erbe Meydanı ve Lamberti Kulesi, Verona Erbe Meydanı, Verona Verona Sokakları Adige Irmağı, Verona Adige Irmağı ve Taş Köprü, Verona Verona Sokakları Verona Sokakları Erbe Meydanı, Verona Erbe Meydanı, Verona Erbe Meydanı, Verona Erbe Meydanı, Verona Signori Meydanı, Verona Signori Meydanı, Verona Signori Meydanı, Verona Arche Scaligere, Verona Arche Scaligere, Verona Verona Evleri Verona Verona Evleri Verona Sokakları Verona Evleri Bra Meydanı’na Giriş, Verona

Tags from the story
, ,
One reply on “Baharda İtalya: Verona”

Comments are closed.