Bozcaada’da 3 Gün

bozcaada

Bozcaada’ya gitmeden önce birçok arkadaşımızdan Bozcaada’yı dinliyoruz, önerilerini alıyoruz, hakkında hep güzel şeyler duyuyoruz ve minik gezginle birlikte de gidilebileceğine karar verip bir sabah Bozcaada’ya gitmek üzere Altınoluk’tan yola çıkıp Geyikli Feribot İskelesi’ne geliyoruz. Altınoluk-Geyikli arası 1 saat; Geyikli’den feribotla Bozcaada’ya ulaşım da yarım saat. Ağustos sonundayız, hava güzel, Leon mutlu, biz yeni bir yer göreceğimiz için heyecanlıyız 🙂

Leon'dan GOPRO ile ilk selfie, Bozcaada
Leon’dan GOPRO ile ilk selfie, Bozcaada
Meşhur Çiçek Fırını ve Kilise, Bozcaada
Meşhur Çiçek Fırını ve Kilise, Bozcaada

Leon olmadan önce otele eşyalarımızı bırakır hemen dışarı çıkardık, saatlerce şehri, sokakları yürüyerek gezerdik, restoranlar, barlar derken gece yarısı otele dönerdik. Leon ile tatil biraz daha farklı oluyor tabi. Biraz Leon bize, biraz biz Leon’a ayak uyduruyoruz. 2 gece 3 gün olarak planladığımız tatilimiz önce otelde uyuyarak başlıyor. Sonra Bozcaada’nın mahallelerini, dar sokaklarını gezip bol bol fotoğraf çekiyoruz. Bebekli gezginler için önerimiz puset yerine sling kullanmaları olur, çünkü arnavut kaldırımlı yollar puset için, özellikle küçük tekerlekli pusetler için uygun değil. Neyse ki bizim minik gezgin sling içinde gezmeyi seviyor ve ilgiyle çevresini izliyor. Bozcaada’nın Rum ve Türk mahallelerini gezerken karşımıza Çiçek Fırını çıkıyor. Gelmeden önce de bildiğimiz o nefis, taze kurabiyelerinden alıyoruz hemen. Badem lokumu, damla sakızlı kurabiye ve kavala kurabiyesi mutlaka tadılmalı.

Bozcaada Sokakları
Bozcaada Sokakları
Bozcaada Sokakları ve Meyhaneleri
Bozcaada Sokakları ve Meyhaneleri
Bizim yalnızca 3 günümüz olduğu için adanın her plajında denize girmeye zamanımız olmuyor, ama arabayla tüm adayı turlayıp üzüm bağlarını ve plajlarını görüyoruz. İkinci günümüzün sabahında erkenden Ayazma Plajı’na gidiyoruz. İncecik bir kum ve soğuk, tertemiz bir deniz karşılıyor bizi ve minik gezgin ilk defa burada denize giriyor 🙂 Burada şezlong, şemsiye, duş, kabin ve restoranlar var. Tüm gün güneş altında tembellik yapmak ve yüzmek için güzel bir plaj. Biz sabah erken saatte gittiğimiz için çok sakindi, fakat günün ilerleyen saatlerinde oldukça kalabalık oluyor. Ayazma’daki Koreli restoranda bir şeyler yiyip Akvaryum Koyu’na devam ediyoruz. Burada tesis yok. Kimi çadır kurmuş, kimi havlusunu atmış kuma. Küçük, sakin bir koy burası. Biz de biraz yüzüp sonra yine yola çıkıyoruz ve Bozcaada hakkında yazılanları okurken hep karşımıza çıkan rüzgar türbinlerine doğru, günbatımını seyretmek üzere ilerliyoruz. Püfür püfür esen rüzgar eşliğinde, adaya özgü Talay şaraplarından yudumlayıp günbatımını izlemek Bozcaada’nın olmazsa olmazlarından.

Ayazma Plajı, Bozcaada
Ayazma Plajı, Bozcaada
Rüzgar Türbinleri, Bozcaada
Rüzgar Türbinleri, Bozcaada
Bozcaada'da Gün Batımı
Bozcaada’da Gün Batımı

Güneşin batışını izledikten sonra Rum Mahallesi’ne dönüyor ve meyhanelerin olduğu sokaklara giriyoruz. Saat ilerledikçe tüm meyhaneler doluyor. Masalar Ege mutfağından mezeler ve deniz ürünleri ile donatılıyor ve yanında tabi ki ada şaraplarından biri açılıyor. Mezelerden kabak çiçeği dolması, yeşil elmalı semiz otu, firik dolma ve kuru domatesli Ege meze denenmeli. Battı Balık ve Sandal restoranlarını önerebiliriz. Otele dönerken çarşıda kurulmuş ışıl ışıl stantların arasından geçiyoruz. Buralardan hediyelik eşyalar, küçük hatıralar, ev yapımı reçeller, baharatlar ve üzüm alınabilir. Mağazalarda da adaya özgü şaraplar tadılabilir.

Bozcaada Meyhaneleri
Bozcaada Meyhaneleri
Üzüm Bağları, Bozcaada
Üzüm Bağları, Bozcaada

Bozcaada’da son günümüze Asude Ada’da zengin bir kahvaltı yaparak başladıktan sonra Çayır Plajı’na Bozcaada Kite Lounge’a gidiyoruz. 2015 yılında açılmış bir kitesurf okulu burası. Burada kitesurf dersleri alabilirsiniz. Minderleri, şemsiyeleri, plaj voleybolu sahası ve barı var. İsteyen tüm gününü burada geçirebilir. Biz burada biraz zaman geçirdikten sonra kaleyi de gezip kurabiyelerimizi, hatıralarımızı, küçük hediyelerimizi ve üzümlerimizi alıp adadan ayrılıyoruz.

Bozcaada Kite Lounge
Bozcaada Kite Lounge
Bozcaada’da 2-3 gün geçirmek bize yetiyor ancak arada arkadaşlarla birlikte haftasonu kaçamakları yapmak iyi olur. Hatta her yıl Eylül ayının ilk haftasında düzenlenen kültür, sanat ve bağ bozumu festivali için de tekrar gelinebilir. 3 gün süren festival bağbozumu ile başlıyor; sergiler, gösteriler ve konserlerle devam ediyormuş. Bozcaada, fotoğraf çekmeyi sevenler için de dar sokakları, eski evleri, kapısında ‘Bazen Açıktır’ yazan dükkanları, müzesi, sanat galerisi, çarşısı, kalesi, denizi, meyhaneleri, üzüm bağları, rüzgar türbinleri ve günbatımı ile çok güzel pozlar veriyor. Mutlaka gelinmeli 🙂

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Kısa Kısa Bozcaada

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama

Biz Apollon’da kaldık, limana çok yakın, otoparkı olan, en önemlisi de temiz bir oteldi. Mauna, Sardunya, Ada ve Kalinda otellerinde kalınabilir.

Gez Gör

Bozcaada Müzesi, Bozcaada Kalesi, sanat galerisi, plajlar, Polente Feneri, rüzgar türbinleri, Göztepe’de günbatımı, üzüm bağları, şarap fabrikaları, Meryem Ana Kilisesi

Plajlar: Ayazma, Mitos, Ataol, Akvaryum, Çayır (Bozcaada Kite Lounge)

Aktiviteler

Motosiklet turu, meyhanelerde bol bol yeme içme, ada turu, bisiklet, yürüyüş, dalış, yüzme, kitesurf

Ne Alınır?

Çiçek Fırını’ndan badem lokumu, damla sakızlı kurabiye ve kavala kurabiyesi, üzüm, ev yapımı reçel, şarap

Nerede Yenir/İçilir?

Cafeler: Asude Ada, Çiçek Pastanesi, Çınaraltı
Meyhaneler: Battı Balık, Sandal, Simyon
Barlar: Polente, Fuska

Aklınızda bulunsun

Bozcaada’ya Geyikli Feribot İskelesi’nden hareket eden feribotlarla ulaşabilirsiniz. Feribot yolculuğu 30 dk sürüyor. Biletler Geyikli Feribot İskelesi’nden gidiş-dönüş olarak alınıyor. Bozcaada’dan dönerken ise iskeleye giden yol aslında trafiğe kapalı, ancak plaka bilginizin yer aldığı zabıtaya söyleyerek yolu açtırabilirsiniz. Feribot seferleri yaz ve kış aylarında farklı. Kış aylarında iskeleye gitmeden önce arayıp mutlaka bilgi alın. Araçla geçecek olanların yaz aylarında yoğunluktan ötürü sefer saatinden 1-2 saat önce iskeleye gitmesinde fayda var.
Yüksek sezonda oteller dolu oluyor. İstediğiniz otelde kalabilmek için geç kalmadan rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Ayrıca yine yüksek sezonda adadaki meyhaneler kalabalık oluyor. Yer bulabilmek için rezervasyon yaptırın.

 Geyikli-Bozcaada Feribotu Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Müzesi Bozcaada Sanat Galerisi Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Şarapları Bozcaada Şarapları Bozcaada Kite Lounge Bozcaada Kalesi Akvaryum Koyu, Bozcaada Ayazma Plajı, Bozcaada Bozcaada’da Gün Batımı Üzüm Bağları, Bozcaada Üzüm Bağları, Bozcaada Bozcaada’da Bağ Evi Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Sokakları ve Evleri Bozcaada Kalesi Bozcaada Çarşısı Bozcaada Çarşısı Bozcaada Çarşısı’nda Üzümler Bozcaada Çarşısı’nda Ev Yapımı Reçeller Bazen Açıktır, Bozcaada

0 replies on “Bozcaada’da 3 Gün”