Dalış Meraklılarına

balidalıştan

Sualtı dünyası ile tanışmadan önce birçoğumuzun aklında soru işaretleri vardır. Dalış yapmak tehlikeli midir? Sualtında nasıl nefes alacağım? Hangi sağlık sorunları dalış yapmaya engeldir? Sualtındaki canlılar zararlı mıdır? Ya sualtında panik olursam? Ya vurgun yersem? Dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmak gerekiyor mu? En fazla kaç metreye dalabilirim?

Öncelikle sualtında kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli. Kurallara uygun hareket ettiğiniz sürece dalış tehlikeli değildir. Dalışta bir buddy sistemi vardır. Seviyeniz ne olursa olsun tek başınıza dalış yapmanıza izin verilmez. Başlangıç eğitimini bitirmiş bir dalıcı maksimum 18 metreye kadar inebilir. Sportif dalış limiti 30 metredir. Sualtındaki canlılara dokunmadığınız, onların yaşam alanlarına müdahale edip rahatsız etmediğiniz sürece onlar da size zarar vermezler. (Daha fazla bilgi için www.deepistdiving.com/sss.php)

Bir haftasonu için dalışa gittiğimizde teknede olduğumuz o iki gün boyunca dalış dışında hiçbir şey düşünmüyoruz. İşten, stresten, günlük hayatın sorunlarından, her şeyden uzaklaşıyoruz. O iki gün bir haftalık tatil kadar iyi geliyor.

Aklının bir köşesinde dalış olanlara, dalış yapmak isteyip bir şekilde erteleyenlere önerimiz herhangi bir sağlık sorunları yoksa en kısa zamanda eğitimlere başlayıp sualtının büyülü dünyasına adım atmaları olur.

Tags from the story
, ,
0 replies on “Dalış Meraklılarına”