Dalış Noktaları: Bodrum

bodrum

Büyük Resif: Derinliği 35 metre civarında olan bir dağı andırır. Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır.  Müren, orfoz, vatoz, baraküda, ahtapot ve çeşitli süngerler görmek mümkündür.

Küçük Resif: Yaklaşık 5 metreden başlayıp 28-30 metreye kadar inen bu bölge, yapısı bakımından Büyük Resif ile aynı özelliktedir. Müren, orfoz, vatoz, barakuda, ahtapot ve çeşitli süngerler görmek mümkündür.

Kurt Burnu: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Kaya oluşumları yaklaşık 3 metreden başlayıp, 20-30 metrelere kadar iner. Yaklaşık 15 metre derinlikte eski bir Fenike gemisine ait bir çapa bulunur. Müren, ahtapot, orfoz, kaya balıkları ve birçok kırık amfora parçası görmek mümkündür.

Delikli Mağara: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Mağara girişi yaklaşık 14 metre, çıkışı 6 metrede bulunur. Mağara içindeki mor ve sarı renkli oluşumlar görülmeye değerdir.

Pınar-1 Batığı: Türk Deniz Kuvvetleri tarafından zamanında su tankeri olarak kullanılmış Alman yapımı bir gemidir. En derin noktası 33 metrede, en sığ noktası 18 metrededir. 37 metrede uzunluğundadır. Kaptan köşkü, güverte ve kamaralar gibi birçok yerini dolaşıp eğlenebilirsiniz. Güvenli bir batık dalışıdır.

Tilki Burnu: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Kaya oluşumları yaklaşık 3 metreden başlayıp, 20 metreye kadar iner. Müren ve ahtapot görmek mümkündür.

Fener: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Kaya oluşumları 5 metreden başlar ve 20 metreye kadar iner. Ahtapot, orfoz, müren ve beyaz mercanları görmek mümkündür.

SG115 Batığı: 29 metre uzunluğunda, eski bir Sahil Güvenlik gemisidir. 2007 yılında BOSAD tarafından yapay resif projeleri kapsamında batırılmıştır. En derin noktası 30 metrede ve en sığ noktası 18 metrededir. Güvenli bir batık dalışıdır.

C-47 Dakota Uçak Batığı: 20 metre uzunluğuna ve 30 metre kanat açıklığına sahip bir askeri uçaktır. En derin noktası 28 metrede ve en sığ noktası 16 metrededir.

Paçoz: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. 8 metre civarlarında, 24 metre derinliğe inen bir duvar vardır. 3 adet mağara vardır. Karavida, barakuda, orfoz,  ahtapot, vatoz, müren, ıstakoz ve süngerleri görmek mümkündür.

Kaçakçı Koyu: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Kaya oluşumları 26 metreye kadar iner.  Kayalardaki çatlaklarda mürenler mevcuttur. Orfoz başta olmak üzere değişik türde balıklar ve sünger çeşitleri görmek mümkündür.

Poyraz: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Genelde rüzgarlı bir koydur. Kaya oluşumları yaklaşık 5 metreden başlar ve 20 metreye kadar iner. Orfoz, ahtapot, müren, deniz yıldızı ve diğer ufak balık çeşitlerini görmek mümkündür. Amfora parçaları da mevcuttur.

Yassıada: Volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bir kayalıktır. Su çok akıntılıdır. Sadece tecrübeli dalıcılar için uygun bir bölgedir. Orfoz, müren, ahtapot, sinarit, barakuda, akya, vatoz ve karayida görmek mümkündür.

Aksona Burnu: Kaya oluşumları yaklaşık 3 metreden başlar ve 20 metrelere, sonra da bir kaya duvarına dönüşerek 30-35 metrelere iner. Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Eski bir Fenike gemi çapası ve amforalar bulunur. Orfoz, ahtapot, lagos, müren ve barakuda görmek mümkündür.

Güney Ucu: Başlangıç seviyesindeki dalıcılar için de tecrübeli dalıcılar için de uygun bir dalış noktasıdır. Yaklaşık 22 metrede bulunan balkon yapısı ve dik kayalıkları ile görülmeye değer bir bölgedir. 26 metre derinlikte bir mağara bulunur. Dev istiridyeler, ahtapotlar ve küçük balık sürüleri görmek mümkündür.

Orak Adası: Derinliği 6 metreden başlayıp 90 metreye kadar inen bir duvar bulunur. Hem tecrübeli hem de başlangıç seviyesindeki dalıcılar için keyifli bir duvar dalışıdır.

 

Kaynak:

www.ermandive.com

www.mtmscuba.com

www.aktifbalikadamlar.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot değilim *