Dalış Noktaları: Bozcaada ve Gökçeada

 

BOZCAADA

Sulu Bahçe: 20 metre derinliğinde ve 1 km uzunluğundaki bu resif, kıyıdan birkaç dakika mesafededir. Kayalar arasında sünger ve salyangoz görmek mümkündür.

Bakla Taşlar: Sulu Bahçe resifinin uzantısı olan bu bölgede karagöz, lagos ve orfoz gibi balıkları görmek mümkündür. 16 metre derinliğinde ve 2 km uzunluğundadır.

Ayazma: Bozcaada’nın en ünlü kumsalı olan Ayazma, gündüz çok kalabalık olduğundan dolayı kumsal açığındaki resifte fazla deniz canlısı barındırmaz; ancak gece dalışları için tercih edilir. Resif 13 metre derinliğinde ve 800 metre uzunluğundadır. Kum canlılarını ve çeşitli deniz kabuklularını görmek mümkündür.

Mermer Burnu: 15 metre derinliğinde olan Mermer Burnu, rüzgarlı günler için uygun bir dalış bölgesidir. Fok mağaralarının bulunduğu kayalar arasında foklarla karşılaşmak, ahtapotlar, renkli deniz tavşanları, sünger ve şakayık görmek mümkündür. Bu bölge eğitim amaçlı da kullanılabilir.

Kalın Burun: 30 metreye ulaşan derinliği ile adanın en derin resifi konumundadır. Sağlam ve kırık birçok amfora görmek mümkündür.

Mauna Adası: Bölge sert esen poyrazlara açık olduğundan dolayı tüplü dalıcılar tarafından pek tercih edilmez. El değmemiş denilebilir ve bu nedenle caretta carettaları görmek mümkündür.

İkinci Sığlık: Bu bölgede hava koşulları genellikle dalışa uygun değildir, dalga ve akıntı çoktur. Daha çok deneyimli dalıcılar tarafından tercih edilir.

Mavria (Tavşan) Adaları: En derin noktası 35 metredir. Dört adadan oluşan bu bölgede 4 tane batık vardır. Dalıcı olmayanlar ve şnorkel yapanlar için de güzel bir bölgedir. Akyaları ve birçok büyük balığı görmek mümkündür.

 

GÖKÇEADA

Kaşkaval Burnu: Adanın birçok yerinde olduğu gibi testere görünümlü dik kayalar denizin mavi derinliklerinde de sürmektedir. Duvar dalışı için elverişli olan bölgede derinlik 30 metredir. sazların arasına serpilmiş kayalıklar ile değişmeye başlar. Kayaların arasında müren ve karagöz görmek mümkündür.

Yıldız Koyu: Istanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinin girişimleri sonucu Sualtı Milli Parkı olan Yıldız Koyu ile Yelkenkaya arasında sualtının tüm güzelliklerini görmek mümkündür. Karadaki kaya oluşumları, koyun sağ ve solunda sualtında devam ederek 15 metrelere ulaştıktan sonra tekrar sığlaşarak 6-7 metrelere düşer. Koyun ortasından dalışa başlanıp 12 metrede başlayan sazlık izlenirse 25 metrelerde muhteşem bir dip yapısına ulaşılır. Çeşit çeşit balık ve böcek görmek mümkündür. Bireysel yapılacak dalışların çevreye verebileceği olumsuz sonuçlardan dolayı bu bölgede, sadece dalış merkezlerince düzenlenen dalışlara izin verilmektedir.

Kaleköy: Gökçeada`nın en önemli yerleşim alanıdır. Bugünkü limanı antik limanın kalıntıları üzerine yapılmıştır. Eskiden sünger avcılığı yapılıyormuş. Gece dalışı için limanın dışındaki 4-8 metre derinlikteki sığlık tercih edilebilir. Istakoz ve yengeç gibi deniz kabuklularını görmek mümkündür. Bölgede akıntı vardır.

 

Kaynak:

www.mtmscuba.com

www.aktifbalikadamlar.org.tr 

www.gokceadarehberim.com

www.dogabizibekliyor.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot değilim *