Dalış Noktaları: Çanakkale ve Saros

çanakkale

Kaptan Franco Batığı: 26-44 metreler arasında yatan bu batık, Çanakkale Boğazı’nın akıntılı bölgesindedir ve görüş kimi zaman oldukça düşüktür. Tecrübeli dalıcıların dalabileceği bir bölgedir. Birçok renkli mercan ve sünger görmek mümkündür.

Alman Torpedo Gemisi: I. Dünya Savaşı sırasında batmış olan bu gemi, 16 metrede ve Çanakkale Boğazı’nın yoğun deniz trafiğinin ortasındadır. Görüş kısmen düşüktür.

Majestik Batığı: Çanakkale Boğazı çıkışında Gelibolu Yarımadası’nın en ucunda bulunan batık 18-29 metrelerdedir. Henüz patlamamış bombaları, geminin topunun oturduğu döner zemin, bacalar ve yana devrilmiş gözetleme kulesi etrafında oluşan sualtı faunası ile görülmeye değerdir. Dalga ve akıntının çok olduğu bu bölgede dalış için Sahil Güvenlik’ten izin almak gerekir.

Goliad: Seddülbahir limanına oldukça yakın olan bu batığın en derin yeri 61 metrededir. Bölge akıntılı olduğu için ender dalınabiliyor.

Gaulois: Kumkale açıklarında yer alan bu batık yaklaşık 52 metre derindedir. Gemi geçiş yolu üzerinde olduğundan dolayı dalış için özel izin gereklidir. İleri derecede dalış tecrübesi gerektiren ve normal scuba ekipmanıyla ulaşılması güç bir noktadır.

İbrice Limanı: Saros Körfezi’nde dalış için çok tercih edilen bir yerdir. Hem tekne hem de kıyı dalışı için elverişlidir. Eğitim dalışları için uygundur. Kıyı bölgesinde Cennet ve Cehennem olmak üzere 2 ayrı dalış noktası bulunur. Limanın sağında yer alan Cennet, 8-10 metrelere kadar derinleşebiliyor. Gece dalışları için tercih edilebilir. Limanın solunda yer alan Cehennem’de 30 metrelere inen dik bir yeraltı duvarı vardır ve müren, mığrı, böcek ve istakoz görmek mümkündür.

Kömür Limanı: Genellikle çadır konaklamalı dalışların yapıldığı Kömür Limanı, hem eğitim dalışlarına hem de normal dalışlara elverişlidir. Gece dalışları için de uygundur. Orfoz, müren, mığrı, deniz tavşanı, ahtapot, istakoz gibi deniz canlılarını görmek mümkündür.

Minnoş Kayalıkları: Gelibolu yarımadası tarafında bulunan bu kayalıklar, hem eğitimler için idealdir hem de zengin dip yapısı ile tecrübeli dalıcılar için uygundur. Duvar dalışı yapmak ve birçok deniz canlısı görmek mümkündür.

Harmankaya: Tekne dalışı için idealdir. 7 ile 30 metre derinlik arasında dalış yapılabilir. Erikli’den yaklaşık 1 km uzaklıktadır.

Toplar Burnu ve Tüneller: Duvar dalışı için oldukça elverişlidir. 30 metre derinliklere kadar iner. Tekne ile bu bölgeye ulaşılır. Tünel ve kovuklarda değişik deniz canlılarını ve iri mercanları görmek mümkündür.

Bebek Kayaları: Saros Körfezi`nin Ege Denizi`ne açılmadan önceki son kayalığıdır. Güneyli veya Kabatepe’den tekneler ile gidilir. Genellikle akıntı vardır. 12 metreden sonra başlayan renkli kayalıklar arasında çok çeşitli deniz canlılarını görmek mümkündür.

Lundy Batığı: 1908 yılı İngiltere yapımı bu trol gemisi, I. Dünya Savaşı sırasında batmıştır. 28 metre derinlikte, kumun üzerinde sağlam ve tek parça halinde bulunmaktadır. Çevresinin kum yapısı nedeni ile canlılık daha çok batığın iç bölgesi ve çevresindedir. Mavi, mor ve turuncu süngerler, deniz tavşanları, küçük yengeçler, büyük kollu istakozlar, küçük karagözler, müren ve orfozları görmek mümkündür.

 

Kaynak:

www.dogabizibekliyor.com

www.sarosdiving.com

www.aktifbalikadamlar.org.tr

www.trakyagezi.com

www.webainos.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot değilim *