Dalış Noktaları: Kaş

Kaş

Flying Fish: Bu dalış noktası en önemli ve en popular dalış noktalarından birisidir. Resifin tepesi 5 metreden başlar. II. Dünya Savaşı sırasında batan 3 pervaneli bir İtalyan savaş uçağı bulunur. Bu batık 58 metrelerde başlayıp 70 metrelere kadar iner. Değişken bir akıntısı vardır. Dev orfozlar, akya ve karagöz sürüleri görmek mümkündür. Tecrübeli dalıcılar için uygundur.

Kanyon: Favori dalış noktalarından biridir. 5 metreden başlayıp 70 metrelere kadar iner. Kanyonun giriş kısmında birbirinden 4 metre uzaktaki iki duvar, 3-4 metre derinlikten başlayarak 22 metreye kadar dümdüz iner. Karada bulunan kanyonların sualtı versiyonu gibidir. Duvarlarda mercan ve süngerleri, duvar üzerindeki deliklerde deniz tavşanlarını ve mürenleri görmek mümkündür. Bu bölgede pamuk taşırken batan, Pamuk Batığı veya Dimitri denilen bir gemi batığı vardır. Batık 30 metrelerden başlar. Burada ayrıca küçük bir mağara da bulunur.

Besmi Reef: Meis Adası’na çok yakındır. Dalış noktaso 8 metrelerden başlayıp 50 metrelere kadar iner. Akıntı kuvvetli olabilmektedir. Tecrübeli dalıcılar için uygun bir bölgedir. Canlı çeşitliliği bakımından güzel bir bölgedir. Vatoz, orfoz ve grida sürüleri, kaplumbağa, barakuda, akya sürüleri ile trompet balıklarını görmek mümkündür. Taş çapa ve sağlam amforalardan oluşan çok miktarda tarihi kalıntı vardır.

Oasis Reef: Kum zemin üzerinde küçük bir kayalıktır. Derinlik 25 metrelere kadar iner. Dev istiridyeleri, orfoz, müren ve trompet balıklarını görmek mümkündür. Her seviye dalış için uygundur.

Tünel: Tünel girişi 18 metrede başlar ve 30 metreye kadar dümdüz iner. 35 metrede bir kanyona çıkar. Duvarlarda mercanlar, renkli süngerler, orfoz, asker balıkları ve karavidalar görmek mümkündür. Tecrübeli dalıcılar için uygun bir bölgedir.

Camel Reef: Arka arkaya bulunan iki resifin çift hörgüçlü bir deveye benzemesinden dolayı bu adı almıştır. Resiflerden biri 18 metrede, diğeri 20 metrede başlar. Hareketli ve akıntılı bir bölgedir. Ileri seviye dalıcılar için uygundur. Orfoz, grida ve barakuda sürüleri, müren, kaplumbağa ve lagos görmek mümkündür.

Likya Batığı: Her seviye dalış için uygun bir bölgedir. Likya dalış merkezinin eski teknesi olan bu batık, 13 metre uzunluğunda ve denize dik inen bir duvar önünde 20 metre derinliktedir. Gece dalışları yapılır.

Fener Kulesi: Korunaklı ve fazla derin olmayan bu bölge her seviye dalış için uygundur. Çok eski bir Osmanlı batığının kalıntıları vardır. Yakınında bulunan balık çifliğindeki besin bolluğu nedeniyle su altı canlıdır ve deniz tavşanları, kaplumbağa, müren, orfoz, barakuda gibi canlıları görmek mümkündür.

Neptün Resifi: Üçkayalar da denilen bu dalış noktası sakin ve korunaklı bir bölgedir. Derinliği 7 metreden başlayıp 30 metreye iner. Tarihi amphora parçaları, orfoz, lagos, barakuda, karagöz, akya ve kaplumbağa görmek mümkündür.

Uluburun Batığı: Uluburun açıklarında yapılan kazıdan çıkartılan kabuk parçaları, geç Tunç Çağı’na ait, dünyadaki en eski açık deniz gemisine aittir. M.Ö. 1300’de battığı belirlenmiştir. Derinlik 25-30 metrelerdedir.

Assi Adası: Hem tecrübeli dalıcılar hem de başlangıç seviyesindeki bröveli dalıcılar için ideal bir dalış noktasıdır. 4 ayrı dalış parkuru bulunur. Genelde orfoz, baraküda, lahoz, sinarit, ahtapot, deniz kaplumbağası, akya, karavida, ıstakoz, anemon, deniz tavşanı, deniz lalesi, müren, yumuşak mercan gibi deniz canlıları görmek mümkündür.

Gürmenli Adası: Kaş’a 45 dk uzaklıkta yer alır. Açık denize bakmasından dolayı büyük balıkların sürü olarak dolaştığı bir noktadır. Kuzeyindeki duvar dalışı yapılan nokta 8-10 metrelerden başlayıp 50 metrelere kadar iner. Tarihi çapalar, vatoz, orfoz, karagöz, ahtapot, müren, karavida ve akya görmek mümkündür.

 

Kaynak:

www.kas-diving.com

www.divingcharterturkey.com

www.dive-in-turkey.com

www.aktifbalikadamlar.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot değilim *