I Amsterdam

Kanal, Amsterdam

Bir Haziran gecesi Amsterdam’dayız. Gelir gelmez eşyalarımızı otele bırakıyor ve hemen De Eland’da birer yorgunluk birası içiyoruz. Gece 1, Prinsengracht sessiz ve boş, mekanlar kapanmış, bizim gibi çok az kişi var sokaklarda. Yağmur çiseliyor bir yandan, soğuk bir gece.

Otelimizin adı Wiechmann Hotel. Prinsengracht’ta kanal kenarında, eski tarz döşenmiş, daracık ve dik merdivenleriyle şirin, temiz bir otel. Sabah otelde kahvaltımızı yapıp her zamanki gibi yürüyerek şehri turlamaya başlıyoruz. Biz yürümeyi, yürürken ara sokaklarda kaybolmayı, ara sokaklarda önümüze çıkan küçük cafe ve dükkanları keşfetmeyi seviyoruz.

Dam Meydanı, Amsterdam
Dam Meydanı, Amsterdam
İlk durağımız Dam Square. Burada kraliyet sarayını (Koninkliijk Paleis), taç giyme törenlerinin ve kraliyet düğünlerinin yapıldığı Nieuwe Kerk kilisesini, meydanın ortasında bulunan savaş anıtını ve balmumu heykellerin sergilendiği Madame Tussauds müzesini görüyoruz. Alışveriş yapmayacak da olsak mimarisi etkilediği için alışveriş merkezi olan Magna Plaza’ya da girip hızlıca geziyoruz. Buradan Central Station’a doğru yürürken kanal turunda buluyoruz kendimizi. Kanal kenarlarında nehir üzerinde yüzen evler çok ilginç, bu evlerden birinin içini görmek de mümkün. 1 saatlik kanal turunun ardından rengarenk lalelerin olduğu ve hediyelik lale soğanlarının satıldığı çiçek pazarını (Bloemenmarkt) ve peynir satılan dükkanları geziyoruz. Neredeyse önümüze çıkan her peynir dükkanına giriyoruz; buradan alınabilecek en güzel hediyelerden biri bence peynir; çeşit çeşit Hollanda peynirleri var. Munttoren kulesini de gördükten sonra gezimize Prinsengracht’ta bir mola veriyor, kanal kenarındaki cafelerden birinde, Roem’de oturup sandviçlerimizi yiyoruz. Akşam olunca meşhur Red Light District’e gidiyoruz biz de. Kanal kenarında cafe ve barların yanısıra gece kuluplerinin, seks tiyatrosunun, sex shopların sıralandığı camekanlarda iç çamaşırlarıyla dans edip müşteri çekmeye çalışan hayat kadınlarının olduğu oldukça turistik bir bölge burası. Dikkat, fotoğraf çekmeye izin yok. Bu bölgeye gelmişken Nieuw Markt’ı ve Oude Kerk’i de görebilirsiniz.

Amsterdam’da özellikle gençlerin ilgisini çeken yerler arasında coffee shoplar geliyor herhalde. Marihuana içeren ürünlerin, mantar ve keklerin satıldığı, alkollu içeceklerin bulunmadığı bu coffee shopların yoğun olduğu sokaklara girdiğinizde burnunuza hemen kokusu geliyor. İlk defa deneyecek olanlara tek gitmemeleri ve garsonlara danışmaları öneriliyor.

Yel Değirmeni, Amsterdam
Yel Değirmeni, Amsterdam
Biz Amsterdam’da ikinci günümüzü müzelere ayırıyoruz. Rijks, Van Gogh, Stedelijk müzelerinin, koca koca Iamsterdam harflerinin ve çeşit çeşit kokteylleri tadabileceğiniz House of Bols’un yer aldığı Museumplein’da zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Özellikle Van Gogh müzesi mutlaka görülmeli. Amsterdam’a gelmeden önce bizim en çok merak ettiğimiz yerlerden biri Heineken Brewery idi. Bira fabrikası.. Heineken’ın tarihinin, nasıl yapıldığının anlatıldığı, dört boyutlu bir simulasyona katılabileceğiniz, Heineken şişenizi tasarlayabileceğiniz, eğlenceli bir müze. Müzeyi gezip Heinekenlarımızı içtikten sonra isimlerimizi yazdırdığımız özel şişelerimizi de alıp çıkıyoruz. Biz gitmedik ancak buradan da Albert Cuyp Markt’a gitmek mümkün. Biz tercihimizi Amstelpark’tan yana kullanıyor ve bu güzel parkta yürüyüş yapıp yel değirmenlerinden birini görüyoruz.

Amsterdam’da en hareketli yerlerden biri Leidseplein. Holland Casino, Hard Rock Cafe, Paradiso gibi restoran ve gece kuluplerinin bulunduğu bir meydan; gece hayatı da burada. Jordaan daha sakin bir bölge. Biz daha çok Jordaan ve Spui taraflarında zaman geçirmeyi tercih ediyoruz. Spui meydanı da yine cafe, bar ve restoranların olduğu bir meydan. Spui meydanında bulunan Hoppe’yi seviyoruz ve bu bara birkaç kere geliyoruz. Dam meydanındaki cafe ve barlar kadar pahalı değil ayrıca. Cafe Van Zuylen de yemeklerini, atmosferini ve müziklerini beğendiğimiz cafeler arasında.

Rembrandt’ın evi, Anne Frank müzesi, Tropenmuseum ve Amsterdam müzesi görülmeye değer müzelerden. Şehrin içinde büyük bir park olan Vondelpark ise insana çimlere uzanıp dinlenebileceği ve nefes alabileceği bir alan sunuyor.

I Amsterdam
I Amsterdam
12. yüzyılda küçük bir balıkçı köyü olarak kurulmuş olan Amsterdam şimdi kanalları, köprüleri, etkileyici mimarisi ile hem bir masal kenti, hem de hareketliliği, gece hayatı ve sağladığı özgürlükler ile bir eğlence durağı. Herkese hitap eden bir şeyler var Amsterdam’da; gelin ve yaşayın.

Kısa Kısa Amsterdam

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama
Wiechmann Hotel (Prinsengracht)
Gez Gör
Dam Meydanı, Kraliyet Sarayı (Koninkliijk Paleis), Nieuwe Kerk, Madame Tussauds Müzesi, Savaş Anıtı, Magna Plaza, Central Station, Munttoren Kulesi, Çiçek Pazarı, Red Light District, Nieuw Markt, Oude Kerk, Museumplein, Rijks Müzesi, Van Gogh Müzesi, Stedelijk Müzesi, House of Bols, Heineken Brewery, Albert Cuyp Markt, Amstelpark, Leidseplein, Jordaan, Spui Meydanı, Rembrandt’ın Evi, Anne Frank Müzesi, Tropenmuseum, Amsterdam Müzesi, Vondelpark, yüzen evler, peynir dükkanları, yel değirmenleri
Aktiviteler
Kanal gezisi, coffee shop, kültür turları, alışveriş, bisiklet turu, parklarda yürüyüş, kumar, gece hayatı
Aklınızda bulunsun
Bisiklet kiralanabilir. Uzun bisiklet yolları ve çok fazla bisikletli var. Bisiklet yollarından yürümemeye ve hızlı bisiklet sürücülerine dikkat edin. Tramvay ve otobüs de kullanılabilir. Taksi kullanmaya gerek yok.

İlk defa coffee shopa gidecekseniz tek gitmeyin ve garsonlara danışın.

Kanal, Amsterdam Yüzen Ev, Amsterdam Peynirci, Amsterdam Kanal kenarında evler, Amsterdam Çiçek pazarı, Amsterdam Peynirci, Amsterdam Munttoren, Amsterdam Kanal kenarında bir cafe, Amsterdam Magna Plaza, Amsterdam Ara sokaklarda eğik evler, Amsterdam Westerkerk, Amsterdam Peynirci, Amsterdam Kanal, Amsterdam Kanal, Amsterdam Nieuw Markt, Amsterdam Vondelpark, Amsterdam Heineken Brewery, Amsterdam Heineken Brewery, Amsterdam Amstelpark, Amsterdam Peynirci, Amsterdam Hoppe, Spui Meydanı, Amsterdam Ijburg Sörf Merkezi, Amsterdam Ijburg Marina, Amsterdam Cafe de Nieuwe Lelie, Amsterdam

Tags from the story
,
0 replies on “I Amsterdam”