Kaz Dağları Eteklerinde Tatil

altınoluk_anaresim

Bu sene Nisan ayında aramıza minik bir gezgin katıldı. İsmi Leon. İki kişi başladığımız gezilerimize, maceralarımıza, sevinç ve heyecanlarımıza artık üç kişi devam ediyoruz. Oğlumuzla ilk tatilimizde çok açılmadan, sakin zamanlar geçirmek üzere Altınoluk’a geliyoruz. Burada sezonluk yazlık bir ev kiralayıp fırsat buldukça çevreyi geziyoruz. Altınoluk’a İstanbul’dan ulaşım oldukça rahat. Eskihisar-Topçular arasında sefer yapan feribotları kullandıktan sonra yaklaşık 4 saatlik kara yolculuğunun ardından Altınoluk’a ulaşabileceğiniz gibi Yenikapı’dan Bandırma’ya hareket eden hızlı feribotları da kullanabilirsiniz. Bandırma-Altınoluk arası da yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Altınoluk Köy Meydanı
Altınoluk Köy Meydanı
Havası temiz, denizi soğuk, oksijeni bol Altınoluk, uzun yaz tatili olanların yazlık ev kiralayıp rahat ve sakin bir tatil geçirmek isteyecekleri bir yer gibi görünse de çevresindeki güzellikleriyle gezmek isteyenlerin de tercih edebileceği bir bölge. Tatilde tembellik etmek yerine gezip görmek isteyenler için dağ köyleri ve tarihi yerleri ile denizi, kültürü, tarihi ve doğayı barındıran seçenekler sunuyor Altınoluk. Ayrıca Altınoluk’a yakın Küçükkuyu, Assos, Ayvalık,  Cunda, Güre kaplıcaları, Ayazma, Bozcaada ve hatta Midilli de gezi programına rahatlıkla dahil edilebilir.

Altınoluk Köyü
Altınoluk Köyü
Biz gezimize Altınoluk köyünden başlıyoruz. Tarihte önce Antandros, sonra Papazlık adını almış olan Altınoluk, Kaz dağları eteklerinde tertemiz bir havaya sahip sakin bir belde. Meydanında koca çınar ağaçları, altında çay bahçeleri ve kır kahveleri var. Köyün taşlı, dar sokaklarında yürüyüp eski Rum evlerini ve konakları gördükten sonra meydandaki bu kahvelerin birinde oturup püfür püfür esen rüzgarla serinleyip manzarayı seyrederek dinleniyoruz. Gördüğümüz evler arasında Abdullah Efendi Konağı ilgi çekiyor. Bu konak 150 yılın üzerinde bir geçmişe sahip. Günümüzde Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği’nin merkezi olarak kullanılıyor. Ayrıca hemen meydanda yer alan tarihi hamamın kalıntılarını da görebilir, zamanınız varsa çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Amfi Tiyatro’da güzel bir konser izleyebilirsiniz. Altınoluk dışında yakınlarda görebileceğiniz dağ köyleri arasında Adatepe, Doyran, Çamlıbel, Tahtakuşlar ve Avcılar var. Yeşillikler arasındaki yollardan tepelere doğru çıktıkça serin, tertemiz bir havayı soluyorsunuz. Bu yollar motosiklet ile gezmek için de çok keyifli yollar. Köylerde orman ve deniz manzaralı çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz.

Adatepe
Adatepe
Küçükkuyu
Küçükkuyu

Altınoluk’tan araçla 15 dakikalık mesafede olan Adatepe Köyü, sit alanı ilan edilmiş, tarihi antik dönemlere kadar uzanan, zeytin ağaçlarıyla çevrili, Kaz dağları yamaçlarında güzel bir köy. Köye gelmeden hemen önce denize bakan tarafa doğru orman içindeki patikadan Zeus Altarı’na ulaşabilirsiniz. Burada büyük şehirlerde bulamadığınız oksijeni bol bol içinize çekip manzarayı izleyebilir, çam ormanlarının arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Köye varır varmaz meydandaki kahvede soluklandıktan sonra köyün sokaklarında huzurlu bir keşfe çıkın. Evleri, sokakları, küçük dükkanları, Zeytinyağı Müzesi, butik otelleri ile Adatepe, deniz tatili dışında farklı bir alternatif sunuyor. Adatepe fotoğraflarına bu linkten ulaşabilirsiniz. Adatepe dönüşünde de Küçükkuyu’yu görüp buralardan zeytin ve zeytinyağı satın alabilirsiniz.

Ayazma
Ayazma
Tuncel Kurtiz'in Mezarı
Tuncel Kurtiz’in Mezarı

Altınoluk’a yine 15 dakikalık mesafede yer alan Tahtakuşlar Köyü’nde Alibey Kudar isimli bir öğretmen tarafından kurulan Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi’ni gezmenizi önerebiliriz. Burada Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Konar-Göçer Türk Boylarının kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, aletleri ve çadırları ile sanat yapıtları sergileniyor. Burası Türkiye’nin ilk özel etnoğrafya müzesi ve ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisiymiş. Tahtakuşlar Köyü’nden Çamlıbel Köyü’ne geçip 27 Eylül 2013 tarihinde aramızdan ayrılan sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz’in mezarını ziyaret edebilirsiniz. Sevenler için yine Altınoluk’a çok yakın Güre kaplıcaları önerilebilir. Doğa severler ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler Sarıkız tepesine çıkabilir, Hasan Boğuldu Şelalesi’ni görebilir ve rehber eşliğinde Şahinderesi Kanyonu’na gidebilir. Altınoluk’tan 2 saatlik mesafede yer alan Bayramiç’e bağlı Ayazma Kaz Dağları Milli Parkı’nda da doğa yürüyüşü yapabilir, lezzetli alabalıklardan tadabilir, şelalenin sesi eşliğinde piknik yapabilir ve bol oksijeni içinize çekebilirsiniz. Eyvah Eyvah 2 filminin doktorla birlikte rakı içip piknik yaptıkları bir sahnesi de burada çekilmiş.

Altınoluk’a gelmişken biz bir günümüzü yine Assos’a ayırıyoruz. Daha önce de gezmiş olduğumuz Assos’u gezmek, limanında rakı içip balık yemek, Behramkale’ye çıkmak, Athena Tapınağı’nı görmek yeniden ayrı bir keyif veriyor bize. Assos-Behramkale fotoğraflarımıza ayrıca bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bozcaada
Bozcaada
Altınoluk’tan Bozcaada’ya da ulaşım oldukça rahat. 1 saatlik kara yolculuğunun ardından Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşıp buradan feribotla Bozcaada’ya geçebilirsiniz. Feribot yolculuğu da yarım saat sürüyor. Günübirlik de gidilebilir. Biz 2 gece kalıp Bozcaada sokaklarında yürümenin, tertemiz denizinde yüzmenin, üzüm bağları arasında yol almanın, lezzetli mezelerini ve şaraplarını tatmanın, gün batımını izlemenin keyifini doya doya çıkarıyoruz. Geyikli-Bozcaada feribot seferleri hakkında bilgiye ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Petra, Midilli
Petra, Midilli
Molyvos, Midilli
Molyvos, Midilli

Altınoluk yakınlarında görülebilecek yerlerden biri de 1 saatlik mesafede bulunan Ayvalık ve Cunda. Hatta Ayvalık’a kadar gelmişken buradan Yunanistan’ın Midilli Adası’na mutlaka geçin. Midilli’ye Ayvalık’tan her gün feribot seferleri var. Kendi aracınızla geçerseniz herhangi bir sigorta acentesinden Green Card (Uluslararası Trafik Sigortası) almanız gerekiyor. Günübirlik gitmiyorsanız Midilli’nin merkezi Mytillini’ye yarım gününüzü ayırıp Molyvos veya Petra’da kalabilir, Plomari, Skamnia, Skala Skaminia ve Agiassos’u gezebilirsiniz. Gitmeden önce Midilli gezi notlarımıza göz atabilirsiniz.

Kısacası Altınoluk buz gibi denizi, doğası, tertemiz havası ile hem deniz tatili severlere hem gezip görmek isteyenlere güzel alternatifler sunuyor hem de uzak değil.

Altınoluk Sahili  Altınoluk Sahili Altınoluk Altınoluk Köyü Altınoluk Köyü Altınoluk Köyü Altınoluk Köyü Tarihi Hamam Kalıntıları, Altınoluk Köyü Altınoluk Köyü Altınoluk Köyü Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği, Altınoluk Köyü Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Zeus Altarı'ndan Manzara Adatepe Adatepe Bozcaada Üzüm Bağları

0 replies on “Kaz Dağları Eteklerinde Tatil”