Mantalarla Dalmak

manta_690

Dev gibiler… Suyun altında sanki uçuyorlar… Mantalarla dalmak olağanüstü bir şey… İlk gördüğümüzde korktuk, üzerimize doğru gelirken geri çekilmeye çalıştık. Halbuki ne kadar zararsız canlılarmış. Şimdi bir kez daha mantalarla dalış yapmak istiyoruz ve artık biliyoruz mantalar hakkındaki gerçekleri.

  1. Mantanın derisi koruma görevi gören mukus film ile kaplıdır ve dokunulduğunda deri üzerindeki mukus zarar göreceğinden dolayı mantalara kesinlikle dokunmayın.
  2. Okyanustaki en büyük canlılardan biridir. Kanat genişliği 7 m’ye, ağırlığı ise 1350 kg’a kadar ulaşabilir. Büyüklüklerinden dolayı çok az akvaryum uygun koşullarda barındırabilir. Az görülürler ve üzerlerinde araştırma yapmak zordur.
  3. Mantalar hayatta kalabilmek için sürekli yüzmek zorundadırlar.
  4. “Manta” ismi İspanyolca “pelerin” kelimesinden gelir. Nedeni oldukça açık, değil mi? Kafasının hemen yanında bulunan yüzgeçlerinin boynuza benzemesi nedeniyle “Deniz Şeytanı” da denir.
  5. Dünyada tropikal ve subtropikal sularda bulunurlar. Bahamalar, Fiji, Endonezya, Tayland, İspanya ve Maldivler’de daha çok yaşarlar. En kuzeyde görüldüğü yer Birleşik Devletler’de Güney Carolina yakınları, en güneyde ise Yeni Zelanda’da North Island civarıdır.
  6. Kocaman boyutlarına rağmen mantalar küçücük canlılarla beslenirler. Süzücüdürler ve planktonlarla beslenirler.
  7. Yavru manta doğduğunda yetişkin mantanın minyatürü gibidir ve annesinden fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Yavru gelişene kadar döllenmiş yumurtalar anne içinde büyür. Bunun da çiftleşmeden doğuma kadar 1 yıl sürdüğü tahmin edilir.
  8. Beyinleri vücutlarına göre büyüktür. Beyin yapılarının sosyal ve meraklı davranışlarını açıklayabileceği düşünülür.
  9. Temizlenmeyi severler. Küçük balıklar mantaları devamlı parazitlerden temizlerler.
  10. Insanlar ve insan davranışları mantalar için tehdit oluşturur. Ağlara takılır veya geleneksel ilaç üretiminde kullanılmak üzere avlanırlar. Mantalar için biz insanlar okyanusta bulunan yırtıcılardan daha fazla tehlikeliyiz.

Kaynak: http://www.padi.com/blog/ & http://en.wikipedia.org/wiki/Manta_ray

Tags from the story
, , ,
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir