Baharda İtalya: Venedik

Main_Venedik_IMG_6681_1050

İlk İtalya seyahatimizi göl kenarında sessiz sakin, bol dinlenmeli bir tatil yapmak üzere planlamıştık, ancak yine duramadık yerimizde. Garda Gölü ve çevresini, Sirmione ve Verona’yı gezdikten sonra bir günümüzü de ‘Sular Şehri’ Venedik’e ayırdık.

Venedik
Venedik
Venedik
Venedik
UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Venedik, birbirinden kanallarla ayrılmış 118 adanın üzerine kuruludur. Gezi boyunca bu adaları birbirine bağlayan büyük küçük bir sürü köprüden geçmek, köprülerin üzerinden dar geniş bir çok kanalı, kanalda yüzen gondolları, şehrin mimarisini izlemek keyifli. Gezimize başlarken yanımıza aldığımız harita, o kadar köprü ve kanal olunca bir süre sonra pek işe yaramaz oldu. Zaten haritaya da gerek yokmuş. Sokaklarında kaybolmak gerekiyormuş ☺

Venedik
Venedik
Venedik
Venedik
Venedik’in tarihi merkezi için adacık ve kanallardan oluşan tek bir ada denilebilir. Bu tarihi merkez San Marco, Cannaregio, Castello, Dorsoduro, San Polo ve Santa Croce olmak üzere altı bölgeye ayrılıyor. Santa Croce bölgesi tren istasyonu ve otobüs duraklarının bulunduğu bölge ve şehrin tarihi merkezinin girişi. Biz de aracımızı burada park edip şehrin araç trafiğine kapalı, daracık sokaklarını Santa Croce ve San Polo’dan keşfetmeye başladık. Biz bu gezimizde kapalı mekanlara girmeyi çok tercih etmedik ancak sizin zamanınız varsa San Polo’da Scuola Grande di San Rocco ve Santa Maria Gloriosa dei Frari’yi San Marco’ya doğru giderken rotanıza alabilirsiniz. Köprülerden, kanallardan, iki kişinin yan yana yürüyemeyeceği dar sokaklardan geçe geçe Büyük Kanal’a (Canal Grande) ve ünlü Rialto Köprüsü’ne (Ponte di Rialto) geldik. Otel yerine bir evde kalıp kendi yemeğinizi hazırlamak isterseniz burada kurulan pazardan taze sebze, meyve ve balık alabilirsiniz. Çok kalabalık olduğu için günün erken saatlerinde gitmek mantıklı olabilir.

Santa Maria Gloriosa dei Frari, San Polo, Venedik
Santa Maria Gloriosa dei Frari, San Polo, Venedik
Çan Kulesi, San Marco, Venedik
Çan Kulesi, San Marco, Venedik
Kalabalığı takip edip Rialto Köprüsü’nden geçerek San Marco bölgesine gittik. San Marco, bölgeler içinde en turistik ve kalabalık olanı. Ünlü San Marco Meydanı (Piazza San Marco) burada bulunuyor. Burada görülmesi gereken yerlerin başında Bizans mozaikleriyle kaplı San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco) geliyor. Bazilikaya giriş ücretli değil ancak meydana tepeden bakmak isterseniz üst kata çıkmak ücretli. Uzun uzun kuyruk beklemeye tahammülünüz varsa meydanda bulunan çan kulesi Campanile Kulesi’ne (Campanile di San Marco) çıkıp tüm şehri izleyebilirsiniz. Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) de burada yer alıyor. İhtişamlı bir saray. Saray turuna zindanlara giden Ahlar Köprüsü’nü (Ponte dei Sospiri) de dahil edebilirsiniz. Dükler Sarayı ile birlikte Correr Müzesi (Museo Correr) için de bilet alabilir ve bu müzede şehrin sanat ve tarihine dair birçok eser bulabilirsiniz. Meydandaki Saat Kulesi’ni (Torre dell’Orologio) gezmek için ise önceden rezervasyon yaptırmanızı önerebiliriz. San Marco Meydanı’nda yaz sezonunda ve festival dönemlerinde giderseniz aşırı kalabalığa hazır olun. Nisan ayında bile çok kalabalıktı. Restoranlarındaki orkestralarından güzel müzikler duyulan, güvercinlerle dolu bu meydandan çıkıp Teatro La Fenice’e gittik biz. Teatro La Fenice, en güzel opera binalarından biri. Fırsatımız olsaydı da bir opera izleyebilseydik.

Büyük Kanal, Venedik
Büyük Kanal, Venedik
San Marco’dan sonra Venedik’in bir diğer bölgesi Dorsoduro’ya geçtik. San Marco’nun kalabalığından uzaklaşıp daha rahat gezebileceğiniz, bar ve restoranlarında içip keyif alabileceğiniz, daracık sokaklarında şehri gerçekten hissedebileceğiniz bir bölge burası. Sanata meraklıysanız burada Accademia’yı ve modern sanat müzesi olan Peggy Guggenheim Collection’ı gezebilirsiniz. Peggy Guggenheim’dan kısa bir yürüyüşle mimarisiyle dikkat çeken kilise Santa Maria della Salute’u görebilirsiniz. Kilisede bazen ücretsiz müzik performansları sergileniyormuş. 18.yy Venedik saray yaşamını görmek isterseniz Ca’ Rezzonico da bu bölgede ziyaret edilebilecek yerler arasında.

San Marco Meydanı ve San Marco Bazilikası, Venedik
San Marco Meydanı ve San Marco Bazilikası, Venedik
Cannaregio ve Castello Venedik’in daha sakin bölgeleri. Venedik Bienali 2 senede bir tek sayıyla biten yıllarda Castello bölgesinde yapılıyor. Bienalin bir parçası ve dünyadaki en eski film festivali olan Venedik Film Festivali de Ağustos sonu ve Eylül başı Lido adasında gerçekleştiriliyor. Lido adasına sahilleri için de gidebilirsiniz. Ulaşım için vaporettoları kullanabilirsiniz. Venedik’e gelmişken kesinlikle tavsiye edilen adalardan ikisi de Murano ve Burano adaları. Bu adaları gezmeye bizim zamanımız olmadı ama sizin zamanınız varsa cam işçiliği ile ünlü Murano’yu ve rengarenk evleriyle öne çıkan Burano’yu mutlaka görün.

Venedik Evleri
Venedik Evleri
Venedik Kanalları
Venedik Kanalları
Kısa Venedik seyahatimiz sonunda gördük ki Venedik öyle anlatıldığı gibi büyüleyici, muhteşem bir şehir değil. Evet Venedik görülmesi gereken bir yer ama çok büyük beklentiyle gitmemek lazım. Dünyanın en turistik yeri olabilir. Aşırı kalabalık ve çok pahalı. Üstelik bazı yerleri de kokuyor. Yine de Venedik’te yapılacak çok güzel ve özel şeyler de var. En güzeli de ara sokaklarında kaybolmak. Bu şehirde şahane fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bir de bebekli aileler için söylemeliyiz ki bebek arabası ile gezmek, bebek arabasını o köprü merdivenlerinden çıkarıp indirmek gerçekten zor oldu. Köprüler ve kanallar şehri Venedik’i iyi ki gördük diyoruz ama bir daha gitmeyiz ☺

Accademia Köprüsü'nden Büyük Kanal, Venedik
Accademia Köprüsü’nden Büyük Kanal, Venedik

Kısa Kısa Venedik

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Gez Gör

Bölgeler: San Marco, Cannaregio, Castello, Dorsoduro, San Polo ve Santa Croce

San Polo: Scuola Grande di San Rocco ve Santa Maria Gloriosa dei Frari, Canal Grande, Ponte di Rialto

San Marco: Piazza San Marco, Basilica di San Marco, Campanile di San Marco, Palazzo Ducale, Ponte dei Sospiri, Museo Correr, Torre dell’Orologio, Teatro La Fenice

Dorsoduro: Accademia, Peggy Guggenheim Collection, Santa Maria della Salute, Ca’ Rezzonico

Murano, Burano ve Lido adaları

Aktiviteler

Yürüyerek şehirde kaybolma, Teatro La Fenice’de opera izleme, gondolla gezme (turist tuzağı olduğu unutulmasın ☺), alışveriş (maske ve Murano adasından cam eşya olabilir)

Aklınızda bulunsun

Verona, Bologna veya Sirmione’ye giderseniz bir gününüzü de Venedik’e ayırabilirsiniz. Murano, Burano adalarına da gitmek isterseniz Venedik’te bir gün yetmez. İstanbul’dan Venedik’e direkt uçuşlar var.

Venedik’e bir başka şehirden araç kiralayıp gelecekseniz ve aracınızı adanın girişindeki otoparka bırakacaksanız otoparkın 30 Euro olduğunu söyleyelim. Gezi yazılarımızda genelde böyle fiyat bilgisi paylaşmıyoruz ama buna biraz şaşırdık.

Tarihi merkez denen adacıklardaki otellerin fiyatı yüksek. Mestre bölgesinde ekonomik oteller var. Mestre’den de adaya deniz ve karayolu ulaşımı mevcut.

Ada araç trafiğine kapalı. Ada içinde ulaşım su otobüsleri (vaporetto) ve su taksileri ile sağlanıyor. Su taksilerinin ücreti yüksek. Vaporetto biletlerinde tek binişlik, 1-2-3 ve 7 günlük bilet gibi seçenekler var. www.veneziaunica.it

Hangi müze ve kiliselere gitmek istediğinize karar verip ona göre Venice Card satın alabilirsiniz. Ayrıca farklı alternatif sunan müze kartlar da mevcut. Müzeler için önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

En kalabalık, en turistik yeri San Marco Meydanı. Burayı mutlaka görün ama zamanınızı sadece buraya ayırmayın. Sokaklarında kaybolun.

Venedik’e Nisan-Ekim ayları arasında gidilebilir ancak yaz aylarında Venedik çok kalabalık olur. Kış aylarında ise su seviyesinin yükselmesine (Acqua Alta) bağlı olarak şehri su basabiliyor.

Venedik Karnavalı Şubat ayında gerçekleştiriliyor. Karnaval zamanında gitmeyi düşünüyorsanız çok önceden otelinizi ayarlayın.

Opera seviyorsanız Teatro La Fenice’deki etkinliklere aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. www.italianticketoffice.it

Venedik seyahati için 3-4 gününüz varsa bir gününüzü Venedik’e yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan Verona’ya ve 2 saat uzaklıkta bulunan Garda Gölü ve Sirmione’ye ayırabilirsiniz.

 Venedik Evleri Frari Meydanı, Venedik Venedik’in Dar Sokakları Venedik Evleri Venedik’te Bir Meydan Venedik Evleri, Cafeleri Venedik Sokakları Teatro La Fenice, Venedik Teatro La Fenice, Venedik Niccolo Tommaseo Heykeli, Venedik Santo Stefano Meydanı, Venedik Santo Stefano Meydanı, Venedik Venedik Venedik Santa Croce, Venedik Venedik Sokakları Chiesa di San Rocco, Venedik Venedik Sokakları Venedik’te Gondollar Kanal, Köprü ve Gondolları ile Venedik Büyük Kanal, Venedik Büyük Kanal, Venedik Büyük Kanal, Venedik Rialto Köprüsü, Venedik Venedik Venedik Venedik San Marco Meydanı, Venedik San Marco Bazilikası ve Çan Kulesi, Venedik San Marco Bazilikası, Venedik San Marco Meydanı, Venedik San Marco Meydanı, Venedik San Marco Bazilikası, Venedik Venedik Sant’ Angelo Meydanı, Venedik Istituto Veneto di Scienze Lettere ed Arti, Venedik II Genio di Leonardo da Vinci Museo, Venedik Scuola Grande di San Rocco, Venedik

Tags from the story
, ,
One reply on “Baharda İtalya: Venedik”

Comments are closed.