Bebekle Geziyoruz

11 aylık bebeği ile tatile çıkan bir babaya tavsiyelerini sordum. Bana ‘Bir anneye hiçbir tavsiyede bulunabileceğimi sanmıyorum.’ dedi ve ekledi ‘Benim tavsiyem Josef’e (eşime) olur. Ayrı gitsin tatile :)’

Altınoluk, Edremit, Türkiye
Bozcaada, Çanakkale, Türkiye
Çok kişi dedi bize ‘Bebekle, çocukla gezilmez’ diye, ama biz dinlemedik. İyi ki dinlemedik. Leon 2 aylıkken üç kişilik ilk seyahatimize çıktık. Tabi ki zorluklar oldu. Acemilik de var. Zamanla birbirimize nasıl ayak uydurabileceğimizi öğrendik galiba 🙂

Midilli, Yunanistan
Klingenberg, Almanya
Leon neredeyse 2 yaşında ve geriye dönüp baktığımızda ilk 6 ayında gezmek daha kolaymış diyoruz. O zamanlar daha az hareketliydi. Kanguru içinde tüm gün bizimle gezebiliyordu. Gezerken kucağımızda uyuyabiliyordu. Büyüdükçe dışarıda uyutmak zorlaşıyor. Çevresindeki her şey dikkatini daha fazla çekmeye başlıyor. Her şeyi ilgiyle izlemek, her şeye merakla dokunmak istiyor. Yürümek istiyor. Eline bir sopa alıp yerlere sürte sürte gitmek, olur olmadık yerlere oturmak istiyor. Parka gitmek, kumlarla, sularla oynamak istiyor. Bunlar da bizi yavaşlatıyor ve planımızı değiştirmemize neden oluyor.

Venedik
Venedik, İtalya
Arena
Arena, Verona, İtalya
Ek gıda ise başlı başına düşünülmesi gereken bir konu. İlk 6 ayında Leon ek gıdaya başlamadığı için yemek hazırlama, taşıma, yemeği sıcak veya soğuk tutma gibi dertlerimiz yoktu. Her yerde emzirebiliyordum. Ek gıdaya başladıktan sonra, hele de besin alerjisi olan bir bebeğiniz varsa, yeme-içme konusu daha fazla meşgul ediyor sizi. İlk 6 ayında otel odasının ek bebek yatağı sığacak büyüklükte olmasına dikkat ederken, 6. aydan sonra odasında mutfak olan otelleri tercih etmeye başladık. Artık bir sorunu olmamasına rağmen, hatta yeme-içme ile arası çok iyi olmasına rağmen, hala otel tercihimiz keyfi olarak bu şekilde. Her gittiğimiz yerde, otele yerleşir yerleşmez ilk işimiz alışveriş yapmak oluyor.

Garda Gölü, İtalya
Citrus
Sakız Adası, Yunanistan
Leon’dan önce bir yere gittiğimizde sabahın çok erken saatlerinde kalkıp otelden çıkar, her yeri yürüyerek gezer, gece yarısı otelimize dönerdik. Leon ile birlikte bu tempo da değişti tabi. Öğle uykusu için otelimize dönüyoruz. Arabada ya da pusetinde uyuduğu zaman ise günümüze otele dönmeden, dışarıda devam edebiliyoruz. Fakat gece yarısına kadar dışarda kalmak artık pek ihtimal dahilinde değil 🙂 En geç 20:30’da odamızda, uyku hazırlığına geçmiş oluyoruz ki uyku düzeni bozulmasın.

İznik, Türkiye
Maşukiye, Kocaeli, Türkiye
Leon olduğundan beri çok büyük şehirlerde kalmayı tercih etmiyoruz. Parkı, yeşil alanı bol olan, deniz veya göl kenarı küçük kentlerde, kasabalarda kalmak istiyoruz ki tüm tatil boyunca büyük şehir keşmekeşinden uzak kalalım, Leon da parklarda, bahçelerde koşsun, oynasın. Günün belirli saatlerini mutlaka Leon’un isteklerine ayırıyoruz.

Alaçatı
Alaçatı, İzmir, Türkiye
Urla, İzmir, Türkiye
Tabii artık motosikletle gezmek, gece geç saatlere kadar salaş barlarda takılmak, hız botuyla açılıp dalış yapmak, kumsalda ayaklarını uzatıp keyif yapmak, uçak yolculuklarında film izlemek, kitap okumak, hatta rahat rahat yemek yemek yok. Peki zor mu, sıkıcı mı? Kesinlikle değil. Aksine onunla çok daha keyifli, çok daha değerli artık bu anlar. O yeni şeyler gördükçe, dinledikçe, dokundukça, anladıkça, mutlu oldukça her bir gezimiz bizim için de çok daha anlamlı oluyor. Yani bir de çok evhamlı olmaya gerek yok. Bir hafta anneanne yoğurdu yemesin, gece uykusuna arabada başlasın, düzeni biraz bozulsun, ne olur yani? 🙂

Neu-Anspach, Almanya

 

Bavulumuzda ve Sırt Çantamızda Neler Var?

Bebekle gezerken yanımıza neler alıyoruz?
Sağlık

– İlaç : Düzenli kullandığı vitaminler, ateş düşürücü, serum fizyolojik
– Termometre

Bakım

– Diş fırçası ve diş macunu
– Bez: Sırt çantamızda yeterince bulunduruyoruz fakat bavulumuzu bezle doldurmak yerine gittiğimiz yerde satın alıyoruz.
– Alt değiştirme örtüsü
– Islak mendil
– Kağıt mendil
– Pişik kremi
– Güneş kremi
– Şampuan ve krem
– Tırnak makası

Yeme-İçme

– Su
– Sağlıklı atıştırmalıklar: Taze ve kuru meyveler, ceviz, badem gibi çerezler
– Cam rende: 6.-15. aylar arasında kullandık.

Eğlence

– En sevdiği oyuncaklar: İlk 1-1,5 yıl oyuncaklarla pek ilgilenmedi. Yanımıza oyuncak yerine ip, kablo, oyuncak araba tekerleği, kalem, sopa gibi şeyler aldık.
– Kitap
– Defter ve boya kalemleri: 1,5 yaşından sonra taşıdık.

Taşıma

– Puset: Hafif ve tek elle katlanıp, rahat taşınabilir puset tercih ettik. Gittiğimiz her yere götürmedik. Bazı sokaklar, yollar puset kullanımı için uygun olmuyor.
– Kanguru: İlk 8 ay taşıyabildik sadece.

Diğer

– Pis bezler için poşet
– Battaniye
– Bol bol kıyafet: Bavula bol koyuyoruz. Sırt çantamızda body, tshirt, pantolon ve çoraptan ikişer yedek bulunduruyoruz.

Tags from the story
,
0 replies on “Bebekle Geziyoruz”