BERLİN : YAKIN TARİHİN İZLERİ

Brandenburg Kapısı, Berlin

Frankfurt ve çevresini gezdikten sonra Hülya ve Özkan ile birlikte Almanya gezimizin ikinci kısmı olan Berlin’e doğru yol alıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan, Bach ve Goethe’nin de bir zamanlar yaşamış olduğu ve yine bir zamanlar Avrupa’nın en önemli eğitim, müzik ve kültür merkezi olan Leipzig’e uğruyoruz önce. Burada Leipzig Üniversitesi, eski belediye binası, opera binası, Thomas Kilisesi ve bu kilisede bulunan Bach’ın mezarı görülebilir. Çok fazla zamanımız yok bizim. Tarihi binaların ve pasajların bulunduğu sokaklarda yürüyerek birkaç saat geçirebiliyoruz ancak. Berlin’de bizi Rüstem abi ve Zarif hala karşılıyor. Sıcak çay eşliğinde koyu bir sohbet yol yorgunluğunu alıyor üzerimizden.

Holocaust Memorial, Berlin
Holocaust Memorial, Berlin
Berlin diyince akla ilk gelen şeylerden biri Berlin Duvarı. 1961 yılında yapımına başlanmış ve 1989’daki yıkımına kadar Doğu ve Batı Almanya arasında betondan bir sınır olmuştur Berlin Duvarı. Duvar kalıntıları hala duruyor ve geçtiği bazı yerler “Berliner Mauer 1961-1989” yazısı işlenmiş bronz levhalarla işaretli. Sınır geçiş kapısı ve kontrol noktası olan Checkpoint Charlie, müzesi ve meydandaki panolarda asılan yazı ve fotoğraflar Berlin Duvarı hakkında tarihi bilgiler sağlıyor. Bilgilerimizi pekiştirdikten sonra sırasıyla Nazi Almanyası’nda yaşanan baskı ve zulumlerin belge ve fotoğraflarla anlatıldığı Topography of Terror denilen açık hava müzesi ve arşiv merkezini gezip Potsdamer Platz’a doğru gidiyoruz. Burada Sony Center ve Berlin Film Festivali’nin yapıldığı sinemayı görebilirsiniz. Çok fazla zaman kaybetmeden yolumuza devam edip soykırımda öldürülen Yahudilere adanmış olan anıt mezar Holocaust Memorial’da beton blokların arasında yürüyoruz. Bu blokların arasında olmak biraz tuhaf biraz acı bir tecrübe yaşatıyor bize. Burası Brandenburg Kapısı’na çok yakın. Brandenburg Kapısı şehrin en önemli simgelerinden birisi. On iki sütuna sahip olan kapının en üstünde Quadriga var. Şehrin bir diğer simgesi olan meclis binası Reichstag’ı da gördükten sonra Unter den Linden caddesinde keyifli bir yürüyüşe başlıyoruz.

Berlin Katedrali, Berlin
Berlin Katedrali, Berlin
Unter den Linden caddesi üzerinde bulunan Madame Tussauds müzesini merak ediyor ve merkezi Londra’da bulunan bu balmumu heykel müzesini ziyaret ediyoruz. Eğer daha önce Londra, Amsterdam, Hong Kong, New York, Los Angeles, Hollywood ve Şangay’da yer alan müzelerden birine gitmediyseniz Berlin’dekine gidebilirsiniz. 1818 yılında kurulmuş olan Humboldt Üniversitesi’ni cadde üzerinde görebilirsiniz. Marx, Einstein, Engels ve Hegel gibi önemli isimlere bir zamanlar ev sahipliği yapmış olan bu üniversiteyi görmek bile heyecan verici. Bu arada Nisan ayında kar yağıyor ve üşüyoruz, ama yürümeye devam. Sırada Berlin Katedrali (Berliner Dome) var. Neo-barok tarzında tasarlanan bu ihtişamlı katedral, içinde hiç bir zaman bir piskopos yaşamadığı için gerçek anlamda bir katedral sayılmıyormuş. İçinde eski Alman krallarının mezarları bulunuyor. İçerisinde biraz oturup etrafı inceliyor, sonra da daracık merdivenlerden kubbeye çıkarak tepeden şehri izliyoruz. Katedralin hemen yakınında Müzeler Adası (Museumsinsel) olarak bilinen bölgede gezilebilecek 5 önemli müze var; Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode Museum ve Pergamon Museum. Alman Tarihi Müzesi ve DDR Müzesi de görülmeye değer müzeler arasında.

 

Müzeler Adası, Berlin
Müzeler Adası, Berlin
Nikolaikirche
Nikolaikirche
Doğu Berlin’in merkezi sayılan Alexanderplatz oldukça kalabalık, görmek lazım. TV kulesinin tepesine çıkıp şehri seyretmek, ardından Berlin’in en eski kilisesi olan ve günümüzde müze olarak kullanılan Nikolaikirche ve çevresini gezmek güzel olabilir. Yine Müzeler Adası’ndan Oranienburger caddesine yürüyerek gidilebilir. Geçmişte çok bilinmese de şu an cafe ve barlarla, özellikle gençler arasında populer olmuş bir cadde. Caddedeki ilginç yapılardan biri olan New Synagogue da görülebilir. Doğudan sonra sıra batıda. Tiergarten’de soğuk havaya rağmen yürüyoruz. Burada Cumhurbaşkanlığı sarayı olan Bellevue Sarayı’nı ve Berlin Zafer Anıtı’nı, ardından Charlottenburg semtinde bulunan ve Berlin’in en büyük sarayı olan Charlottenburg Sarayı’nı ve bir protestan kilisesi olan Kaiser Wilhelm Kilisesi’ni görebilirsiniz. Bu kilise 1943’te bombardıman sırasında zarar görmüş ve şimdi yıkık haliyle karşılıyor ziyaretçilerini. Alışveriş yapmak isterseniz 3,5 km uzunluğundaki cadde Kurfürstendamm ya da kısa adıyla Ku’damm’a gelebilirsiniz. Mağazaları, cafe ve restoranları, sinema ve tiyatrolarıyla Ku’damm en populer yerlerden biri.

Türk nüfusunun en yoğun olduğu bölge Kreuzberg’de meraklıysanız gece hayatını görebilirsiniz. Dükkan tabelalarındaki yazıların Türkçe olduğunu, mağaza camlarında Türkçe “Eleman aranıyor” yazılan kağıtların asıldığını gördüğünüz, yürürken her yerde Türkçe konuşulduğunu duyduğunuz bir bölge burası. Yahudi Müzesi, Alman Teknoloji Müzesi ve East Side Gallery de bu bölgede bulunuyor. East Side Gallery, Berlin Duvarı’nın 1,3 km’lik kalıntısı. Resim ve grafitilerle kaplı olan bu galeri, belki de dünyanın en büyük açık hava galerisi. Son olarak gidilebilecek yerlerden biri de Gendarmenmarkt. Fransız ve Alman katedralleri ile Konzerthaus’u bulunduran güzel bir meydan. Meydan çevresinde de güzel cafe ve restoranlar mevcut.

East Side Gallery, Berlin
East Side Gallery, Berlin
Yakın tarihin izlerini taşıyan bu şehrin caddelerinde, sokaklarında gezmek, müzelerini ve kiliselerini görmek, sosis yiyip Berliner Weisse ve Weissbier içmek ayrı bir keyif. Bu gezimizde bizi sıcacık karşılayan Zarif hala, Rüstem abi ve Aysel’e teşekkürler, sevgiler 🙂

Kısa Kısa Berlin

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Gez Gör
Checkpoint Charlie, Topography of Terror (açık hava müzesi), Potsdamer Platz, Holocaust Memorial, Brandenburg Kapısı, Reichstag, Unter den Linden Caddesi, Madame Tussauds Müzesi, Humboldt Üniversitesi, Berlin Katedrali, Müzeler Adası (Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode Museum ve Pergamon Museum), Alman Tarihi Müzesi, DDR Müzesi, Alexanderplatz, Nikolaikirche, TV Kulesi, Oranienburger Caddesi, New Synagogue, Tiergarten, Bellevue Sarayı, Berlin Zafer Anıtı, Charlottenburg Sarayı, Kaiser Wilhelm Kilisesi, Kurfürstendamm, Kreuzberg, Yahudi Müzesi, Alman Teknoloji Müzesi, East Side Gallery, Gendarmenmarkt
Aktiviteler
Tarih ve kültür turları, müze ziyaretleri, gece hayatı
Aklınızda bulunsun
Hemen her yere metro ve otobüs ile ulaşım oldukça kolay. Taksi kullanmaya gerek yok.

Checkpoint Charlie, Berlin Topography of Terror, Berlin Berlin Duvarı'nın Geçtiği Yerler, Berlin Reichstag, Berlin Berlin Katedrali, Berlin Berlin Katedrali, Berlin Brandenburg Kapısı, Berlin Humboldt Üniversitesi, Berlin Gendarmenmarkt, Berlin Frederick the Great, Berlin Trabi, Berlin Zafer Anıtı, Berlin Bismarck, Tiergarten, Berlin Berlin Berlin Nisan'da Kar, Berlin Kreuzberg, Berlin TV Kulesi, Berlin Bellevue Sarayı, Berlin Charlottenburg Sarayı, Berlin Ailemiz Oranienburger, Berlin New Synagogue, Berlin Madame Tussauds, Berlin Madame Tussauds, Berlin Leipzig Leipzig Leipzig Leipzig

Tags from the story
, ,
0 replies on “BERLİN : YAKIN TARİHİN İZLERİ”