Gödence Köyü & Ayda Bağları

Yıllardır İzmir ve çevresine, hatta Seferihisar’a gelip de Gödence Köyü’nü nasıl oldu da gezmemişiz? Efes-Mimas Yolu’nun Gölcük-Gödence-Çamtepe-Efemçukuru zeytin rotasının bir parçası olan Gödence, zeytinyağı üretimi ve yıllardır çalışan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile bölgenin en önemli köylerinden biriymiş.

Zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili, virajlı, zaman zaman keçilerin kapattığı dağ yollarından geçerek ulaştık Gödence’ye. Yemyeşil manzarası, tertemiz havası ve üzüm bağlarıyla karşıladı bizi Gödence. Kızıldağlar’ın tepelerindeki bu köy, sadece doğasıyla değil yerel ürünleriyle de adını duyurmuş, özellikle de zeytinyağı konusunda oldukça iddialı. Küçücük meydanındaki kahvesinde soluklanıp bölgeyi keşfetmeye devam.

Ayda Şarapçılık
Vinaida Merlot

Bizi bu köye getiren asıl şey köy yakınlarında 400 metre yüksekte bulunan bağları ve şaraphanesi ile Ayda. Ayda’da bağları gezmek, burada üretilen ve marka ismi Vinaida olan şaraplarının tadına bakmak ve yapımı hakkında bilgi almak mümkün. Şarap tadımı için rezervasyon şart. Şarap tadım saatleri 12:00-17:30 arası. 6 farklı şarap tadımının fiyatı ise 45 TL. (Tabii bunlar 2020 yaz ayının bilgileri, gitmeden önce arayıp güncel bilgi almak daha iyi olacaktır). Ayda’nın 1 suit olmak üzere toplam 5 odalı, bağ manzaralı küçük otelinde konaklama imkanı da mevcut.

Bunların hepsi bir yana, bizce Ayda’nın en cezbedici yanı şaraplarıyla uyumlu lezzetli bir mönü sunan restoranı ve tepeden çam ormanlarına bakan nefes kesici manzarası. Güneşi burada batırmak 2020’de yapabildiğimiz en mutluluk verici şeylerden biriydi. 🙂 

Ayda Şarapçılık
0 replies on “Gödence Köyü & Ayda Bağları”