Hamileyken Seyahat Etmek

Gitmek istediğimiz çok yer var. Gittiğimiz yerlerde yapmak istediğimiz çok şey var. Yeni ülkeler görmeye, yeni kültürler öğrenmeye, keşfetmeye dair çok planımız var. Çocuk sahibi olmak planlarımızı, hayallerimizi gerçekleştirmeye engel mi? Hamileyken seyahat edilmez mi? Ya sonra? Bebekle nasıl gezilir? Sorular, endişeler… Hepsi de normal. Çocuk sahibi olan arkadaşlarımızdan ‘Artık gezemezsiniz. Nasıl olsa çok gezdiniz. Bebekle, çocukla gezmek mümkün değil.’ sözlerini çok duyduk, ama dinlemedik 🙂 Hamileyken de gezdik bebekle birlikte de.

Hamilelik zaten normal yaşamın devam ettiği bir süreç. Sağlık sorunlarım yoksa neden seyahat planlarımı erteleyeyim ki? Doktorumla konuşarak, onun önerilerini dinleyerek, hamilelik öncesine göre biraz daha dikkat ederek devam ettim gezmeye.

Hamileliğimin ilk 4 ayında bulantılarım olmasına rağmen, uyku hali, ağrılar, çabuk yorulma gibi sorunlar yaşamama rağmen gezdim. Bunların hepsi normaldi ve neyse ki hiçbiri ciddi sağlık problemi değildi. Böyle çok rahat gezmişim gibi söylüyorum da tabi ki öncesine göre değişen şeyler oldu. Mesela,

  • İlk aylarda mide bulantılarım olduğu için peynir ekmek ve tuzlu kraker dışında pek bir şey yiyemedim. O nedenle gittiğimiz yerlerdeki farklı tatları deneyemedim.
  • Hamilelik boyunca beslenmeme dikkat etmeye çalıştım. Sağlıklı besinler tükettim ve yolculuklarda yanımda ceviz, fındık, badem, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurdum.
  • Çay, kahve, gazlı, şekerli içecekler tüketmedim. Bol bol su içtim. Hep yanımda bulundurdum.
  • Hamileliğimde hem kara hem deniz hem uçak yolculuğu yaptım. 8-9 saat süren kara yolculuklarında iki saatte bir mola verdim, molalarda yürüdüm, basit egzersizler yaptım. Çok uzun uçak yolculuklarını tercih etmedim. Uçakta koridor tarafında oturup her fırsatta yürüdüm ve oturduğum yerde yapabileceğim egzersizleri yaptım.
  • Rahat kıyafetler, rahat ayakkabılar tercih ettim. Zaten bavullar dolusu elbiseler, çeşit çeşit ayakkabılar önceden de götürmediğim için bu durum benim için hiç zor olmadı 🙂
  • Migrenim olduğu için içmemde sakınca olmayan ağrı kesicileri yanımda bulundurdum.
  • Sıcak havalarda öğle saatlerinde güneşe çıkmamaya, çok soğuk havalarda sıkı giyinmeye daha çok dikkat ettim.
  • Bol bol yüzdüm. İmkanım olsaydı da 9 ay boyunca denizde yüzebilseydim 🙂
  • Bol bol yürüdüm. Şehirlerde, sokaklarda, sahilde, ormanda, yeşillikler arasında bol bol yürüdüm. Öncesine göre tabi daha fazla mola vererek, dinlenerek yürüdüm.

Hamileyken seyahat etme konusunda okuduğum öneriler arasında seyahat sigortasının ve sağlık sigortasının kapsamının detaylıca öğrenilmesi ve ihtiyaç dahilinde kapsamın genişletilmesi var. Diğer bir öneri üçüncü trimester için havayolu şirketlerinin kuralları hakkında bilgi alınması. 28.-36. haftalar arasında uçak ile seyahat edebilmek için doktordan bir yazı almak gerekebilir. Ben almıştım ve bu rapor 1 hafta süre ile geçerliydi. 36. haftadan sonra da hamileler uçağa kabul edilmeyebilir. Bunlara da dikkat etmek gerekebilir.

Hamileyken sevdiğim bazı şeylere ara vermek zorunda kaldım tabi. Örneğin motosikletle gezemedim, dalış yapamadım, içki içemedim. Hamilelikte rahat olmak, stres yapmamak, mutlu olmak gerekmiyor mu? Ben de gezerken mutlu olduğum için hamileyken çıktığım seyahatler beni yormadı; aksine mutlu etti, rahatlattı. O nedenle risk yoksa hamileyken daha çok gezmeli insan 🙂

(Bu arada fotoğraf Aralık ayında Almanya’da çekildi. Hava buz gibiydi ve ben 5 aylık hamileydim. Yine de Almanya’nın üç farklı şehrini ve bu şehirlerdeki Noel Pazarları’nı gezdim.)

0 replies on “Hamileyken Seyahat Etmek”