Hızlandırılmış Singapur Turu

SkyPark, Singapur

Singapur’da geçirebileceğiniz sadece bir gününüz varsa ne yapabilirsiniz? Biz Bali’den Singapur aktarmalı dönüyoruz. Singapur’da sabahtan gece yarısına kadar yaklaşık 12 saatimiz var ve bu kısıtlı zamanı çok iyi kullanmaya çalışıyoruz.

Chinatown
Chinatown
MRT olarak bilinen trenle Changi Havalimanı’ndan St. Joseph’s Church’un ve idari binaların bulunduğu şehir merkezine geliyoruz. Singapur Irmağı’nın kıyısında dolanıp manzaranın keyfini çıkardıktan sonra bir gün boyunca indi bindi şehir turu yapmamızı sağlayan Hop On Hop Off otobüsü için biletlerimizi alıyor ve turumuza Chinatown ile başlıyoruz. El işleri, ev eşyaları, antikalar, hediyelik büyük küçük eşyalar ve otantik Çin ürünlerinin satıldığı dükkanlar ve tapınaklar var burada. Chinatown Heritage Centre, Sri Mariamman ve Buddha Tooth Relic Temple’ı gezebilir; Chinatown’un ara sokaklarında kaybolabilirsiniz.

İkinci durağımız Singapore Botanic Gardens. Yağmur ormanlarından zencefil bahçelerine kadar 60.000’den fazla bitki barındırıyor. Dünyanın en büyük orkide bahçesi National Orchid Gardens da burada. Uzun yürüyüşler yapıp Symphony Lake kenarında uzanarak kafa dinleyebilir ve şehrin karmaşasından uzaklaşabilirsiniz. Zamanımız kısıtlı olduğundan biz bütün bahçeleri gezemiyoruz ne yazık ki.

Singapur Botanik Bahçeleri
Singapur Botanik Bahçeleri
Singapur’un en önemli alışveriş bölgelerinden biri Orchard Road. Alışveriş yapmak istiyorsanız oteller, alışveriş merkezleri, lüks mağazalar, cafe ve restoranların sıralandığı Orchard Road’a uğrayabilirsiniz.

Orchard Road’dan sonra sırada Little India ve Arab Street var. Bu iki etnik yerleşim bölgesinde yine sıra sıra dükkanlar, sokak tezgahları ve farklı lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Little India çok renkli ve bu bölgeye girdiğinizde sizi keskin baharat kokuları karşılıyor. Arab Street’de de yapımı 1828’de tamamlanan altın renkli dış kubbeli Sultan Mosque’u görebilirsiniz.

Little India
Little India
Etnik yerleşim bölgelerini hızlıca gezdikten sonra biz Waterloo Street’te değişik mimarileriyle yan yana duran, bir Hindu tapınağı olan Sri Krishnan’ı ve en eski Budist tapınaklarından biri olan Kwan Im Thong Hood Cho’yu görüp buradan yürüyerek akşam yemeği için Chijmes’e gidiyoruz. Bir zamanlar manastır olan Chijmes şimdi yeme, içme ve eğlence mekanlarına, canlı müzik performanslarına ve düğünlere ev sahipliği yapıyor. Biz de girerken bir düğün provasına denk geliyoruz. Dünya mutfağından her çeşit lezzetin sunulduğu restoranlar arasından biz bu sefer Meksika yemeğini tercih ediyoruz.

Akşamın ilerleyen saatlerinde yemek, alışveriş, sergi, toplantı ve eğlencenin bir arada bulunduğu, kumarhanesi ve Sands SkyPark ile oldukça ilgi çeken Marina Bay Sands’e gidiyoruz. Burada lüks markaları ve dünyaca ünlü şeflerin restoranlarını görebilirsiniz. Muhteşem bir şehir manzarası sunan Sands SkyPark’a çıkıp 200 metre yükseklikten Singapur’u izleyebilirsiniz. Biz o akşam gerçekleştirilen özel bir etkinlik nedeniyle ne yazık ki Sands SkyPark’a çıkamıyoruz. Onun yerine nehrin kenarına oturup Changi Havalimanı’na gidene kadar zamanımızı şehri seyredip dinlenerek geçiriyoruz.

Bizim bir günlük hızlı Singapur turumuz dolu dolu geçiyor fakat parklarıyla, caddeleriyle ve eğlence merkezleriyle Singapur’da yapılacak ve görülecek daha çok şey var. Yolumuz bir daha düşerse biz özellikle Sentosa’ya mutlaka gideceğiz.

Kısa Kısa Singapur

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Gez Gör
Chinatown, Little India, Arab Street, Botanic Gardens, Orchard Road, Marina Bay Sands, Merlion Park, Chinatown Heritage Centre, Sri Mariamman, Buddha Tooth Relic Temple, Sultan Mosque, Little India Arcade, Sri Krishnan, Kwan Im Thong Hood Cho, Chijmes, Singapur Hayvanat Bahçesi, Sentosa Adası, Peranakan Müzesi, Ulusal Müze, East Coast Park
Aktiviteler
Alışveriş, Singapore Flyer, gece safarisi, nehir gezisi, Forest Adventure, eğlence, kumar, gece hayatı
Aklınızda bulunsun
Para birimi Singapur dolarıdır. Havaalanında, birçok alışveriş merkezi ve otelde para bozdurabilirsiniz.

Ulaşım için MRT olarak bilinen trenleri, otobüsleri veya Hipopotam otobüslerini kullanabilirsiniz. Kırmızı ışıkta geçmek, MRT’de yemek yemek, kamusal alanlarda sigara içmek, tükürmek, yere çöp atmak gibi hareketler suç ve para cezası var. Sakız ithal etmek ve satmak yasadışı; tıbbi amaçlı sakız çiğnemek ise değil.

Resmi dillerinden biri İngilizce; fakat İngilizce, Malayca, Tamilce ve bazı yerel lehçelerin bir karışımı olan Singilizce konuşulduğunu duyabilir, bu dili çözmekte biraz zorlanabilirsiniz.

Chinatown, Singapur Sri Mariamman Tapınağı, Chinatown, Singapur Buddha Tooth Relic Tapınağı, Chinatown, Singapur Chinatown, Singapur Chinatown, Singapur Singapur Botanik Bahçeleri Singapur Botanik Bahçeleri Singapur Botanik Bahçeleri Little India, Singapur Sri Krishnan Tapınağı, Waterloo, Singapur Chijmes, Singapur Chijmes, Singapur Chijmes, Singapur Chijmes, Singapur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot değilim *