İzmir’in Köyleri

Açık hava yerleri, maskeli, mesafeli bir şekilde gezmeyi tercih ettiğimiz 2020 sonbaharında, pandemiye rağmen gezilerimize yeni rotalar ekleyebildik. Bunlardan bazıları İzmir’in köyleriydi: Seferihisar’a bağlı Gödence ve Turgut, Urla’ya bağlı Bademler, Germiyan, Barbaros ve Özbek. 

Gödence

Kızıldağlar’ın tepelerinde yer alan Gödence, zeytinyağı üretimi ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile bölgenin en önemli köylerinden biri. Meydanı küçücük, doğası yemyeşil, manzarası huzur verici. Meydanında uzun uzun oturup kalası geliyor insanın. Zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili yollarından geçmek, tertemiz havasını içine çekmek bile “iyi ki buradayım” dedirtiyor. 

Köy merkezine 5 dakikalık mesafede üzüm bağları ve şaraphanesi ile Ayda Şarapçılık bulunuyor. Burada bağları gezebilir, Vinaida şaraplarından tadabilir, lezzetli bir mönü ve hayatın karmaşasından uzaklaştıran muhteşem bir manzara sunan restoranında yemek yiyebilirsiniz. Şarap tadımı için rezervasyon şart. Şarap tadım saatleri 12:00-17:30 arası. 6 farklı şarap tadımının fiyatı ise 45 TL. (Tabii bunlar 2020 yaz ayının bilgileri, gitmeden önce arayıp güncel bilgi almak daha iyi olacaktır). Ayda’nın 1 suit olmak üzere toplam 5 odalı, bağ manzaralı küçük otelinde konaklama imkanı da mevcut.

Gödence Kahvesi
Ayda Bağları, Gödence

Turgut

Seferihisar’ın ismini lavantaları ile duyurmuş olan köyü Turgut. Küçücük, mis kokulu bir köy. Burdur’un Kuyucak’ı kadar geniş lavanta tarlalarına sahip olmasa da hasat öncesinde Haziran-Temmuz gibi gelip çiçek açmış halleriyle bahçeleri görebilirsiniz. Hasat ve festival zamanı dışında belediyenin bahçesi kilitliymiş. Lavanta Hasat Şenliği de Temmuz ayında düzenleniyormuş. Belediyeye ait bahçe dışında özel fotoğraf çekimlerinin de yapılabildiği ücretle girilebilen daha büyük bir bahçe de var. 2021 yılı için kişi başı ücret 30 TL idi. Köyden lavantalı ürünler de satın alabilirsiniz.

Turgut
Turgut

Bademler 

Bademler Köyü denince akla ilk Susuz Yaz filmi geliyor sanırım. Necati Cumalı’nın romanından, Metin Erksan tarafından filme uyarlanan ve 1963 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanan Susuz Yaz, Bademler’de çekilmiş. Tiyatrosu olan ilk köymüş Bademler, hatta tek köy. Burada bir kütüphane ve oyuncak müzesi de var. 

Doğal ürünlerden satın almak ve yöresel lezzetlerden tatmak isterseniz her Pazar, köy meydanına kurulan pazarı veya Bademler Kooperatifi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortak projesi olan Bademler Doğal Yaşam Köyü de çiçek üretim seraları, yürüyüş ve bisiklet yolları, kafesi ve bungalov evleriyle köyde görülebilecek yerler arasında.

Bademler

Germiyan

Seferihisar’a yakın, günü birlik nerelere gidilir diye bakarken beyaz boyalı evlerin duvarlarındaki rengarenk çizimleriyle dikkatimizi çekti Germiyan. Köyün sakinlerinden Nuran Erden Hanım çiçekler, baykuşlar, flamingolar, kediler çizmiş, süslemiş köyü; çok da güzel olmuş 🙂 

Köyün bir diğer özelliği Slow Food unvanına sahip olması; yani doğal, katkısız ürünler üreten, yerel üreticiyi koruyan, geleneksel lezzeti yaşatan bir köy olması. Buraya gelmişken meşhur ekmeğinden almayı ve Kopanisti peynirini denemeyi de unutmayın. 

Germiyan
Germiyan

Barbaros

Germiyan’ın resimlerinden sonra sıra geldi Barbaros’un korkuluklarına 🙂 Oyuk deniyormuş burada korkuluğa. Festivali de yapılıyor, festivalde yarışmalar da düzenleniyormuş. Korkuluklar köyün sokaklarında sergileniyor, renk katıyor köye 🙂

Köyün bir diğer özelliği çat kapı evleri. Önünde çat kapı evi yazan evlere konuk olup yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Katmer, çalkama, karabaşotu reçeli yöresel tatlar arasında. 

Burada ayrıca Barbaros Emek, Kültür ve Sanat Evi’ni ve Mimas Sanat Evi’ni gezebilir, köy meydanındaki kahvede dibek kahvesi içebilirsiniz. 

Barbaros
Barbaros

Özbek

Özbek’e geldiğimizde köy meydanında hiç durmadan direkt Akkum Plajı’na indik biz. Sahil boyunca yürüyüp yan yana sıralanmış kafe ve restoranlardan birine oturduk. Çok sakin bir koy burası, denizi dalgasız, kumsalı küçük. Denize girmek için olmasa da gün batımında sahildeki lokantalardan birinde keyifle oturup balık yemek için gelinir buraya.

Özbek
Özbek

Sıcacık köy meydanları, yeşili, mavisi, otları, şarapları, yöresel tatları ve keyifli yol manzaraları ile İzmir’in köyleri, bu pandemi döneminde, maskeli, mesafeli de olsa, gezip gördükçe bize kendimizi çok iyi hissettirdi.

0 replies on “İzmir’in Köyleri”