Küller Altından: Pompeii

2017’nin sonbaharında İtalya’daydık. İki hafta kalmıştık. Seyahatimize Roma’dan başlayıp Amalfi kıyılarını gezdikten sonra Napoli ve Pompeii ile gezimizi bitirmiştik. Roma ve Amalfi kıyılarını gezimizden ancak bir sene sonra burada paylaşabilmiştim. O günlerde aklımda Pompeii’ye ayrı bir sayfa ayırmak vardı. Yazıyı hazırlayıp taslak halinde bırakmışım. Fotoğrafları seçip yazıyı paylaşmak 2020 yılının bu olağandışı, salgın günlerine denk geldi.

Pompeii
Pompeii

Pompeii, İtalya’nın güneyinde Napoli ve Sorrento arasında yer alıyor. Tarih meraklilari ve ören yeri gezmeyi sevenler icin mutlaka gidilmesi gereken bir yer Pompeii. Öyle 1-2 saatte de bitecek gibi degil, oldukça büyük ve 1 tam gün bile yetmiyor bütün kenti gezmeye.

Pompeii
Pompeii

Pompeii, MS 79 yilinda Vezüv yanardağının patlaması sonucu küller altında kalmış ve 1748 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıktığında kentin küller altında olduğu gibi korunduğu görülmüş. Nem ve hava eksikliğinden dolayı çok iyi korunmuş olan eserler, binalardaki süslemeler, mozaikler o döneme ait şehir hayatına ait bilgileri günümüze taşımış.

Pompeii
Pompeii

Arkeologlar, toprak altında boşluklar tespit etmişler. Bu boşluklar küller altında kalan insan ve diğer canlıların çürüyen bedenlerinden kalan boşluklarmış ve bu boşluklar alçı ile doldurularak kalıpları alınmış. Bu kalıplar da antik kentte taşlaşmış insanlar olarak bilinen kalıntılar halinde sergileniyor.

Pompeii
Pompeii

Dünyanın en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlarından biri olan Pompeii, 1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yerini almış. Kentte hala kazi calismalari devam ediyor. Leon bu calismalari merakla izledi ve sonra o da katildi calismalara 🙂

Pompeii
Pompeii

Not: Biletleri kapıdan aldığımızda kente giriş ücreti 15 Euro idi. Biletler önceden online da alınabiliyor, fiyatı 11,50 Euro.

Tags from the story
, ,
0 replies on “Küller Altından: Pompeii”