Kutsal Şövalyeler, Etkileyici Surlar, Akdeniz’de Bir Ada : Malta

Fort St Angelo, Malta

Malta’da ne yapılır, nereler gezilir, hangi aylarda gidilir bilmeden, araştırmadan bir Mayıs sonu için uçak biletlerimizi alıyoruz. İş nedeniyle sık sık Malta’ya giden, dalış ekibimizden arkadaşımız Mete’nin önerilerinin de yardımıyla Malta yolculuğumuzu planlıyoruz ve 3 saatlik bir uçuşun ardından Malta Luqa Havalimanı’ndayız.

St Julians
St Julians
Otelimiz St Julians’da, Hotel Valentina. St Julians, Malta’nın en turistik ve hareketli bölgelerinden. Caddenin bir yanında otel, restoran ve cafelerin sıralandığı sahilde uzun bir yürüyüşün ardından Peppi’s Kiosk’da mola verip pizza yiyor ve Cisk biralarımızı yudumluyoruz. Malta’nın yemek kültüründe İtalyan etkisi büyük; biraz Arap etkisi de hissediliyor. Tavşan eti de geleneksel lezzetler arasında fakat biz denemiyoruz. Ara sokaklara daldığımızda kırmızı, yeşil ve mavi cumbalarıyla ve cumbalarla aynı renkteki kapılarıyla sarımsı Malta taşından yapılmış evler göze çarpıyor. Akşam oluyor ve uzun yürüyüşümüzü Paceville’de tamamlıyoruz. Paceville ufak bir Taksim gibi, gece hayatı renkli. Biz öncelikle keyifli bir lounge bar olan Barcelona’da, ardından biraz daha hareketli ve kalabalık olan Native Bar’da zaman geçiriyor; ertesi gün sabah erkenden dalışlarımız olacağından dolayı da çok geç olmadan otele dönüyoruz.

Blue Grotto
Blue Grotto
Sabah Westin Dragonara Complex’de yer alan DiveWise dalış merkezinden Alfredo ile birlikte ilk dalış noktamız olan Blue Grotto’ya gidiyoruz. Malta’nın güneyinde, Zurrieq bölgesinde deniz mağaralarını görüyoruz. Blue Grotto en turistik noktalardan. Buraya tekne turları da düzenleniyor. Burada biz yine Türkiye’de alışık olmadığımız bir şekilde kıyafetlerimiz, belimizde ağırlıklar ve tüpümüzle uzun bir yokuş aşağı yürüyerek kayalık kıyılardan denize atıyoruz kendimizi. Tabi bir de bunun çıkışı var 🙂 Çok yorucu ve keyifli iki dalışımızı da burada tamamlıyor ve Paceville’deki Huggins’ Bar’da güne devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi St Julians’da zengin mönüsü, doyurucu porsiyonları, nefis şarapları ve güleryüzlü personeliyle bir Akdeniz mutfağı olan Bianco’s’da yiyoruz. Ertesi gün yine farklı noktalarla sualtı bizi bekliyor.

İki farklı bölgede batık dalışı yapıyoruz bu sefer; HMS Maori ve X127. Hava çok rüzgarlı ve su çok soğuk. Dalgalı kıyılardan, kayalıkların arasından dalışa zorlukla başlıyoruz. Zorlansak da üşüsek de dalışlarımızı zevkle tamamlıyoruz. Mutluluğumuz yüzümüzden okunuyor eminim. Fakat hava koşullarından dolayı çok istediğimiz Gozo ve Blue Lagoon’da dalış yapamayaşımızın hayal kırıklığını yaşıyoruz biraz. Biz de şehir turlarımıza devam ediyoruz.

St John's Co-Cathedral, Valetta
St John’s Co-Cathedral, Valetta
UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan, Malta’nın başkenti Valetta’dayız. Deniz kenarında surlarla korunmuş, tarihi yaşatan bir kent Valetta. Burada Palace of Grand Masters, St John’s Co-Cathedral, Manoel Theatre, National Library, Cathedral Museum, Fort St Elmo ve Barakka Gardens görülmesi gereken yerler arasında. Ara sokaklardan geçip surların çevresinde, deniz kenarında yaptığımız uzun yürüyüşün ardından katedralin bulunduğu meydandaki küçük cafelerden birinde, Luciano’s’da soluklanıyoruz. Valetta’ya otobüslerle ulaşım mümkün. Şehrin ana kapısının hemen dışında yer alan meydanda adanın hemen her yerine giden otobüsler mevcut. Biz de Valetta turumuzu tamamlıyor, Ta’ Xbiex ve Sliema’yı da gezdikten sonra St Julians’a geri dönüyoruz.

Malta’daki dördüncü ve son günümüze Mdina ile başlıyoruz. Mdina, Malta’nın ortasında kurulu eski başkent, bir ortaçağ kentini andırıyor. Motorlu taşıtlar buraya giremiyor; dilerseniz faytonlarla kenti gezebiliyorsunuz. Kent surlarından ada manzarası izlenebilir. Adanın bir eksiği ormanın olmayışı; kurak bir görüntüsü var. Bir de çok rüzgarlı; Mayıs sonu olmasına rağmen hırka ve ceketlerimizi çıkaramıyoruz. Mdina’dan otobüsle Mnajdra ve Hagar Qim tapınaklarını görmeye gidiyoruz. Aralarında yaklaşık 500 metrelik bir mesafe olan bu iki megalitik tapınak M.Ö. 3600 yılına ait ve dünyanın en eski dinsel yapılarından. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Hypogeum. Hypogeum tarih öncesine ait bir yeraltı tapınağı ve UNESCO dünya mirası listesinde koruma altında. İçeriye sınırlı sayıda insan alındığı için önceden rezervasyon yaptırmak şart.

Malta’daki son akşam yemeğimizi otelimize çok yakın olan Avenue’da yiyoruz. Çok büyük ve kalabalık bir yer. Biraz sıra bekliyoruz. Yemeklerimizi yerken sıra beklemeye değer bir mekan olduğunu anlıyoruz. Böylece dört günlük Malta gezimizi Popeye Village ve küçük bir balıkçı köyü olan Marsaxlokk’u göremeden tamamlıyor, bu kutsal şövalye adasından Gozo ve Comino’da dalış yapmak üzere bir daha gelmeyi planlayarak ayrılıyoruz.

Mdina
Mdina

Kısa Kısa Malta

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama
Hotel Valentina (St Julians), Westin Dragonara Resort (St Julians)
Gez Gör
St Julians, Church of Saint Julian’s, Paceville, Sliema, Ta’ Xbiex, Valetta (Palace of Grand Masters, St John’s Co-Cathedral, Manoel Theatre, National Library, National Museum of Archeology, National Museum of Fine Arts, Hastings Gardens, Cathedral Museum, Fort St Elmo, Lower Barakka Gardens, Upper Barakka Gardens, The Siege Bell Memorial, War Museum), Mdina (Mdina Dungeons, St. Paul’s Cathedral, Palazzo Falson (Norman House)), Rabat (Catacombs of St. Paul and St. Agatha), Mosta, Mellieha, Popeye Village, Marsaxlokk, Gozo, Comino, Blue Lagoon, Mnajdra Temples, Hagar Qim Temples, Hypogeum, Blue Grotto
Aktiviteler
Dalış, tekne gezileri, tekne partileri, kültürel turlar
Dalış Meraklılarına
Popüler dalış noktaları; Blue Grotto Reef (Zurrieq), The Um El Faroud – Tanker (Zurrieq), HMS Maori (Valetta), X127 Water Lighter/Coralita (Manoel Island), Rozi (Cirkewwa), Madonna (Cirkewwa), Susie’s Pool – Cirkewwa, The P29 – Patrol Boat (Cirkewwa), Cirkewwa Arch, The Blenheim Bomber, Ghar Lapsi, Santa Marija Caves (Comino), Inland Sea and Tunnel (Gozo), Azure Window (Gozo), Anchor Bay (Popeye Village), The Blue Hole (Gozo), Imperial Eagle & Statue of Christ, Beaufighter
Aklınızda bulunsun
Mayıs – Ekim zamanında gidilebilir. Serin esen meltemler yüzünden ağırlıklı deniz tatilleri için Temmuz ve Ağustos ayları daha uygun olabilir.

Trafik soldan akıyor. Ulaşım için otobüsleri kullanabilirsiniz. Hop On Hop Off turları ile gezebilirsiniz.

St Julians, Malta St George's Bay, Malta Sliema, Malta Sliema, Malta Malta taşından yapılmış bir ev, Malta Valetta, Malta Fort Ricasoli, Malta DiveWise Dalış Merkezi, Malta Blue Grotto, Malta Valetta, Malta Valetta, Malta Valetta, Malta Valetta, Malta Carmelite Church, Valetta, Malta The Siege Bell Memorial, Valetta, Malta Valetta, Malta Lower Barrakka Gardens, Valetta, Malta Mdina, Malta St Paul's Cathedral, Mdina, Malta Mdina, Malta Mdina, Malta Mdina, Malta Mdina, Malta Hagar Qim Temples, Malta Mnajdra Temples, Malta

Tags from the story
, , , ,
0 replies on “Kutsal Şövalyeler, Etkileyici Surlar, Akdeniz’de Bir Ada : Malta”