Main Kenarındayız : Frankfurt, Aschaffenburg, Miltenberg

Miltenberg am Main

Almanya’ya gelme amacımız biraz aile ziyareti biraz gezip görmek tabi ki. Hülya ve Özkan da bu gezimizde bizimle birlikte. İlk durağımız Bad Nauheim. Bad Nauheim parkları, bahçeleri, mineral kaynakları ile bir sağlık şehri. Hava soğuk; bizse soğuk havaya aldırmadan kendimizi parklardan birine atıp yeğenimiz Tunay ile birlikte top oynuyor, yürüyüş yapıyoruz. Deniz esintisi hissi veren Graduation Towers’ı (Türkçesi sanırım tuz ekstraksiyon duvarı) görüyor, mineral kaynak havuzları ile çevrili Sprudelhof’u ve Kurpark’ı geziyoruz. 268 metre yüksekliğinde bir dağ var burada, Johannisberg. Ağaçlı yollardan dağa çıkıp buradan şehir manzarasını izlemek keyifli. Schwalheim’da bir su değirmeni görüyoruz. Hemen yanındaki küçük evden bir adam çıkıyor ve bize biraz bilgi verip öğleden sonra bir saatte pasta ve kahve ikramı eşliğinde su değirmeninin yönünü çevireceklerini anlatıyor. Şaşkın şaşkın bakarken biz günlerden 1 Nisan olduğunu hatırlıyor ve gülüyoruz. Buradaki parklar ve bahçeler çok güzel, huzur dolu sakin bir şehir. Elvis Presley burada 2 yıl kalmış; Elvis’in evi de ziyaret edilebilir.

Schwalheim'da Su Değirmeni
Schwalheim’da Su Değirmeni
Bad Nauheim’dan Elsenfeld’e geçerken Ronneburg’da bir ortaçağ festivaline denk geliyoruz. Ortaçağa özgü giysileriyle insanlar kalenin içinde ve dışında dolanıyor, müzik yapıyor, içiyorlar; dükkanlar, çadırlar kurulmuş; çocuklar tahtadan yapılmış dönen salıncaklarda eğleniyor. Zamanda geriye gidip dönüyor ve Elsenfeld’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Elsenfeld’de doğayla içice bir ortamda ve güleryüzlü hizmetiyle misafirlerini ağırlayan Schützenhaus Diana bei Josef’de anne ve baba karşılıyor bizleri. Schützenhaus Diana bei Josef, şehirden çok fazla uzaklaşmadan orman içinde misafirlerine Türk mutfağının odun ateşinde pişirilen eşsiz lezzetlerini tatma ve keyifli zaman geçirme fırsatı sunuyor. Eğer okçuluk sporuna ilgi duyuyorsanız Schützenverein üyelerini izleyebilir, bisikletle veya yürüyerek orman içinde gezinip yeşili ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Asırlık ıhlamur ağaçlarının altında otururken günlük yaşamın karmaşasından uzaklaşıp nefes aldığınızı hissedebilirsiniz.

Johannisburg Şatosu, Aschaffenburg
Johannisburg Şatosu, Aschaffenburg
Elsenfeld’e yakın Obernburg, Aschaffenburg, Klingenberg ve Miltenberg gezilebilecek yerler arasında. Hepsi de Main nehri kıyısında tarihi, küçük ve şirin şehirler. Miltenberg köprüsü, kalesi ve evleri ile etkileyici. Paskalya zamanı olduğu için Marktplatz’da bulunan fıskıye rengarenk süslenmiş. 13. yy’den kalan St. Jakobus (St. James) Kilisesi’ni ve 12. yy’den günümüze ulaşan ve Almanya’nın en eski konaklama yeri olduğuna inanılan Zum Riesen otelini görebilirsiniz. Şaraplarından da mutlaka tatmak lazım. Klingenberg’de de şarap tadıp satın alabileceğiniz butik dükkanlar bulunuyor. Asıl güzel olan ise ortaçağ kalesi Clingenburg’a çıkıp üzüm bağlarının uzandığı yamaçları ve Main nehrini seyredip manzaranın keyfini çıkarmak. Yine Main nehri kenarında bulunan Aschaffenburg biraz daha büyük bir şehir. Burada kızıl kumtaşından yapılan 4 kuleye sahip Johannisburg şatosu insanı büyülerken St. Peter ve St. Alexander kiliseleri romanesk, gotik ve barok dönemin bir kombinasyonunu sunuyor. Frankfurt’a geçmeden önce bu küçük şehirler arasında son durağımız Obernburg oluyor. Roma kapısından geçip eski çağlardan kalan surları ve kuleleri görüyor ve gezimizi tamamlayıp Schützenhaus Diana bei Josef’de yiyip içip yorgunluğumuzu atıyoruz üzerimizden.

Sırada Frankfurt… Çok fazla zamanımız yok, sadece 4-5 saat. Yine Main nehri kenarında, bu sefer Avrupa’nın en büyük finans merkezindeyiz. Frankfurt Borsası, Avrupa Merkez Bankası ve Almanya Merkez Bankası’na ev sahipliği yapan Frankfurt, yüksek gökdelenleriyle de dikkat çekiyor. Burada tarihi binalarıyla Römerberg, Obernplatz ve Eski Opera, Hauptwache, St. Paul Kilisesi, gotik mimarisiyle Saint Bartholomeus Katedrali, Iron Bridge, Borsa Binası ve müzeler gezilebilir. Almanya turumuzun birinci kısmında bize usanmadan rehberlik yapan Yahya abiye yeniden teşekkür ediyor ve turumuzun ikinci kısmı olan Berlin’e gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Bad Nauheim Bad Nauheim Johannisberg, Bad Nauheim Johannisberg, Bad Nauheim Kurpark, Bad Nauheim Sprudelhof, Bad Nauheim Sprudelhof, Bad Nauheim Ronneburg Ronneburg Ronneburg Elsenfeld Schützenhaus Diana bei Josef, Elsenfeld Schützenhaus Diana bei Josef, Elsenfeld Ailece geziyoruz Miltenberg Miltenberg Miltenberg Miltenberg Miltenberg Marktplatz, Miltenberg Marktplatz, Miltenberg Marktplatz, Miltenberg Clingenburg Clingenburg Klingenberg Aschaffenburg Aschaffenburg Aschaffenburg Johannisburg Şatosu, Aschaffenburg Johannisburg Şatosu, Aschaffenburg Johannisburg Şatosu, Aschaffenburg Johannisburg Şatosu, Aschaffenburg Borsa, Frankfurt Frankfurt Eski Opera, Frankfurt

Tags from the story
,
One reply on “Main Kenarındayız : Frankfurt, Aschaffenburg, Miltenberg”

Comments are closed.