Masallardaki Saray: Alhambra

Ben, Hasan, tartıcıbaşı Muhammet’in oğlu, ben, Giovanni Leone de Medici; bir berberin sünnet ettiği, bir papanın vaftiz ettiği ben. Şimdi Afrikalı diye anılıyorum ama Afrikalı değilim. Avrupalı da Arabistanlı da değilim. Bana Granadalı, Faslı, Zeyyatlı da derler, ama ben hiçbir ülkeden, kentten ya da boydan değilim. Ben yolların oğluyum. Ülkem kervan, yaşamımsa yolculukların en beklenmedik olanları. 

Fakat benim de yaptığım bir tür hesap değil mi? Ne kazandım, ne yitirdim? Ulu Tanrı’ya ne diyeceğim? Bana türlü yolculukların beni alıp götürdüğü yerlerde geçirdiğim kırk yıl bağışladı: Zekam Roma’da gelişti, tutkum Kahire’de, üzüncüm Fas’ta. Çocukluk saflığımsa daha Granada’da… (Afrikalı Leo, Amin Maaoluf)

Generalife’dan Manzara
Generalife

Amin Maalouf’un ilk romanı Afrikalı Leo’da gezgin Afrikalı Leo’nun hayatında önemli değişikliklerin yaşandığı dört şehirden biri olan Granada’nın büyülü sarayı, Endülüs’ün incisi, İslam mimarisinin en güzel örneği Alhambra… 

Nasır Sarayları
Medina

MS 889’da Roma döneminden kalan surların üzerinde küçük bir kale olarak inşa edilen Alhambra, 13.yy’da Gırnata Emiri Muhammed Nasır döneminde, İslam mimarisinin örnekleriyle bugünkü haline kavuşturulmuş, 1492’de bölgede yeniden Hristiyan hakimiyetinin sağlanmasının ardından Rönesans mimarisinin örnekleri de inşa edilmiştir. İsmini kırmızı duvarlarından alan Kızıl Saray, tüm şehre ve Darro Irmağı’na tepeden bakan bir noktada. 

Alcazaba
Partal

Endülüs’e gelip Endülüs’teki İslam hakimiyetinin bu en önemli sarayını görmek istiyorsanız biletleri 1-2 ay önceden internet üzerinden almanız gerekiyor. Web sitesinde farklı bilet türleri var. Tüm bölümleri ve Nasır Sarayları’nı içeren bilet 14 Euro. Nasır Sarayları’nı içermeyen, Generalife, bahçeler ve Alcazaba’nın yer aldığı bilet türü ise 7 Euro. Fakat asıl görülmesi gereken yer zaten Nasır Sarayları. O nedenle 14 Euro’luk bileti alarak her yeri gezebilirsiniz. Bilet üzerinde yazan saat Nasır Sarayları’na giriş saati. Yürüme mesafesini ve saraya giriş kuyruğunu düşünürseniz giriş saatinden yaklaşık 1 saat önce aracınızı park etmiş olsanız iyi olur. Günün erken saatlerinde gitmek daha iyi, çünkü her yerini doya doya gezmek neredeyse bir günü alıyor. Bilet bulamazsanız rehberli turlara katılabilirsiniz, ancak bu turlar daha pahalı tabii ki.

Nasır Sarayları
Bahçeler

Biz haftalar öncesinden Alhambra için online bilet baktık, ancak Granada’da olacağımız tarihlerde yer yoktu. Her gün usanmadan internet sitesini kontrol ettik ve sonunda Granada’da olacağımız tarihlerde olmasa bile Endülüs’te olacağımız tarihlerin birinde boşluk yakaladık ve hemen biletleri aldık. Sevilla’dan günü birlik Granada’ya geri döndük ve muhteşem sarayı gezebildik.

Nasır Sarayları
Nasır Sarayları

Saray dört bölümde gezilebilir: Mexuar’ı, mersin çalılarıyla çevrili avlusu ile Comares Sarayı’nı (Palacio de Comares), Elçiler Salonu ve 12 aslanın taşıdığı fıskiyeli havuzuyla ünlü Aslanlı Avlu’nun olduğu Aslanlar Sarayı’nı (Palacio de los Leones)’nı görebileceğiniz Nasır Sarayları, yazlık saray ve bahçeleriyle Generalife, en eski kısmı olan kalesi Alcazaba ile Carlos V Sarayı ve Alhambra Müzesi. Her yerini gezmek bizim beş saatimizi aldı. Hepimizi o kadar etkiledi ki Leon bile hala hatırlar ve anlatır 🙂

Nasır Sarayları
Nasır Sarayları

Grift yapısı, avluları, yemyeşil bahçeleri, fıskiyeli havuzları, at nalı şeklindeki kapı ve pencereleri, Endülüs tarzı sırlı çini kaplamaları, taş üzerine yazılı geometrik süsleme motifleri, şairlerin mısralarının kazındığı duvarları, nakışlı, oymalı kubbeleri, kemerleriyle Alhambra zerafetin ve kusursuz mimarinin büyülü bir örneği. 

Nasır Sarayları
Nasır Sarayları

Fernando’ya sunmak istediğiniz bir kenttir. Ozanın, 

Eşin, benzerin yok Granada,

Ne Mısır’da, ne Suriye’de ne de Irak’ta.

Bir gelinsin sen;

Bu topraklar da çeyizin. 

diye yazdığı kent.

‘Sayın vezir, Fernando’ya sunmak istediğiniz Elhamra Sarayı’dır, güzeller güzeli, harikalar harikası Elhamra. Çevrenize bir bakının kardeşlerim, gözlerinizi yavaşça çevrenizde gezdirin ve babalarımızın, dedelerimizin, az bulunur güzel bir mücevher gibi oymalarla süslediği bu odaya bakın. Bir daha belki adım atamayacağınız, ya da belki ancak köle olarak girebileceğiniz bu odayı belleklerinize kazıyın ki ileride anımsayabilesiniz.’ (Afrikalı Leo, Amin Maaoluf)

Alcazaba
Tags from the story
, , , ,
0 replies on “Masallardaki Saray: Alhambra”