Motosikletle Midilli Bir Başka Güzel

Midilli

İlk uzun motosiklet yolculuğumuz, çok heyecanlıyız. Önümüzde tam 6 gün var. Sabah erkenden Midilli feribotunun kalkacağı Ayvalık’a doğru yola çıkıyoruz. Çok sıcak havalara rağmen kask, mont, bel korumaları, pantolon ve eldivenlerimiz eksik olmuyor. Susurluk’un meşhur tostunu yiyip birkaç mola daha verdikten sonra feribotun kalkmasına 3 saat kala Ayvalık’tayız. Hemen Cunda adasında Taş Kahve’ye oturup sakızlı ve karadutlu dondurmalarımızı yiyerek biraz olsun yorgunluğumuzu atıyoruz üzerimizden. Saat 18:00’da feribotumuz hareket ediyor ve 1,5 saat süren yolculuğun ardından Midilli’de, bir diğer adıyla Lesvos adasındayız.

Mytillini, Midilli
Mytillini, Midilli
Mytilini merkeze yürüyerek 15 dakika uzaklıkta yer alan Motel Nikos’a yerleşiyoruz. Motel sahibi Nikos çok sıcak karşılıyor bizi. Burada her şey çok tanıdık. İnsanlar, trafik, mezeler, içkiler… Tavernaların yanından geçerken Türkçe konuşmalar duyuluyor, garsonlar biraz Türkçe biliyor, Türkçe mönüler geliyor önümüze, bildik ezgiler çalınıyor kulaklarımıza ve anason kokuları yükseliyor tavernalardan. Türk kahvesi burada oluyor Greek Coffee 🙂

Midilli
Midilli
Midilli motosikletle gezmek için çok uygun bir ada. İnişli, çıkışlı, virajlı, deniz manzaralı yollar kimi zaman çam ağaçlarının kokusu ile birleşiyor kimi zaman kurak tepeleri aşıyor ve dinmeyen bir rüzgar eşlik ediyor bizlere. Şehirleri, köyleri, sahilleri, etkileyici manzaraları keşfediyoruz. Öncelikle Mytilini’de St. Therapon kilisesi, Bizans müzesi ve St. Athanasios katedralini gezip Ermou caddesindeki dükkanlara bakarak Mytilini kalesine doğru dar sokaklardan geçerken minaresi yıkılmış Yeni Cami’yi görüyoruz. Burada St. Theodore ve camiden çevrilen St. Nicholas kiliseleri, eski limana yakın antik tiyatro, Theophilos ve Teriade müzeleri de görülebillir. Şehri gezip eski bir pastane olan Panellinion’da dinlendikten sonra motosikletimize binip plajlara gidiyoruz. Mytilini merkeze çok yakın bir plaj olmasına rağmen biz her gün farklı bir bölgeye gitmeyi tercih ediyoruz. Mytilini’ye araçla 20-30 dakikalık mesafelerde Haramida ve çam ağaçları ile çevrili Agios Ermogenis plajları gerçekten güzel. Agios Ermogenis biraz küçük ve kalabalık da olsa mavi ve yeşilin harmonisi sizi büyülüyor. Biz gitmiyoruz ama yanından geçerken gördüğümüz Kohilia plajının Mytilini’ye yakın olmasının dışında bir özelliği yok gibi görünüyor.

Günümüzün yarısını şehir turunda yarısını da plajlarda geçirdikten sonra akşam Ermou caddesinin sonundaki eski limanda bulunan tavernalardan Rembetis’de deniz ürünlerinden mezeler sipariş ediyoruz. Mezeler lezzetli ve porsiyonlar bol. Plomari bölgesinin ouzolarının iyi olduğunu öğreniyoruz ve bir Barbayanni söylüyoruz. Buradaki tavernalarda ouzolar 200 mililitrelik şişelerle geliyor. Yunan müzikleri eşliğinde denize karşı keyifli bir akşam geçiriyoruz.

Skamnia, Midilli
Skamnia, Midilli
İkinci günümüzde geze geze yaklaşık 3 saat süren bir motosiklet yolculuğu ile adanın kuzeyine, Petra bölgesine gidiyoruz. Çam ağaçlarıyla kaplı tepeleri aşarken yol üzerinde etkileyici bir manzaraya sahip, taş evleri ve dar sokaklarıyla Skamnia’ya uğradıktan sonra deniz kenarına, küçük balıkçı barınağına ve övgü dolu tavernalara sahip şirin balıkçı köyü Skala Skaminia’ya geliyoruz. Denizi, havası, doğası muhteşem. Mutlaka gelmeli ve tavernaların birinde oturup balık yemelisiniz. Motosiklet üzerinde kask ve montlarla piştikten sonra kendimizi Petra’nın buz gibi sularına bırakıyoruz. Petra, yolun bir tarafında otel, cafe ve tavernaların sıralandığı bir tarafında denizin uzandığı bir bölge. Bir dahaki sefere çok turistik ve kalabalık da olsa Petra veya Molyvos’ta kalma fikri daha cazip geliyor. Çok geç olmadan, bu defa 1 saat süren kısa yolu kullanarak yine Mytilini’ye dönüyor ve limandaki tavernalardan Jimmy’nin balık restoranında soframızı kurup ouzolarımızı içiyoruz.

Taverna, Midilli
Taverna, Midilli
Adada tavernalar güzel; mezeler lezzetli, balıklar taze; özellikle ızgara kalamar, ızgara ahtapot, kızarmış kabak, kabak çiçeği, üzerinde koca bir dilim feta peyniri konulan yunan salatası, kefalotiri peyniri ve börülce. Mytilini limanda yer alan cafe ve barların bir çekiciliği yok; sadece eski limandaki Fisheye, taverna sonrasında gidilebilecek bir mekan gibi görünüyor.

Üçüncü günümüzü adanın güney sahillerine ayırıyoruz. Bazen geniş düzlüklerden geçiyoruz, bazen ağaçların adeta tünel yaptığı dar yollar çıkıyor karşımıza. 45 dakikalık motosiklet yolculuğunun ardından Plomari yakınındaki plajlardan birine, Agios Isidoros’a varıyoruz. Güzel bir kahvaltının ardından şezlonglarımıza uzanıyoruz. Deniz yine buz gibi, yine berrak, yine temiz. Denizin içinde büyük kayalar var ve burada şnorkel yapılabilir. Biz su altında çekim yapabilen kameramızla oynayarak zamanın nasıl geçtiğini ve ne kadar üşüdüğümüzü anlamıyoruz suda. Sudan çıkıp biraz keyif yaptıktan sonra ouzonun başkenti Plomari’yi geziyoruz. Burada ouzo fabrikaları, ouzo müzesi, küçük bir meydan ve kahvesi, tabi ki tavernalar ve tavernaların önünde ipe dizilmiş ahtapotlar var. Bunu hemen her taverna önünde görebilirsiniz.

Ahtapotlar, Midilli
Ahtapotlar, Midilli
Tarti Plajı, Midilli
Tarti Plajı, Midilli
Sıcakta bu kadar şehir turu yeter diyoruz ve bu sefer Tarti plajına gidiyoruz. Plaja yaklaşırken yol biraz kötüleşiyor, ancak kısa bir mesafe. Tarti, ağaçların ardına gizlenmiş küçük, sessiz bir koy. İyi ki gelmişiz diyoruz. Dönüşte yolu biraz uzatarak adanın en yüksek dağı Olympos’a tırmanıp meyve ağaçlarıyla çevrili, yine taşlı yolları ve dar sokakları olan Agiassos’a gelebilir, bir kahve molası vererek burada aracınızı bırakıp ara sokaklarda kaybolabilir ve Panagia kilisesini görebilirsiniz. Ada küçük bir ada değil, eğer tembellik yapmak değilse amaç gezilecek, görülecek çok şey var. Akşamları ise gelsin ouzolar, mezeler 🙂 Yine eski limandaki tavernalardan birinde, Ouranos’ta tamamlıyoruz gecemizi.

Korakas, Petra
Korakas, Petra
Artık dalış yapmanın zamanı geliyor ve biz Petra bölgesine doğru yola çıkıyoruz sabah erkenden. Lesvos Scuba Oceanic Centre’da George ve Nassos karşılıyor bizi. Hazırlıklarımızı yapıp zodyak bota atlıyoruz. Kaptanla beraber 13 kişiyiz. Yarım saat süren, alışık olmadığımız için zorlu bir yoldan sonra dalış bölgesindeyiz, Korakas batığı. 1943 yılından bir gemi batığı, 16 metreden 28 metreye uzanıyor. Batığın çevresinde de amforalar ve artık kaya görünümünde olan çimento torbaları var. Güzel bir dalış oluyor ama hiçbir dalışta bu kadar üşüdüğümüzü hatırlamıyoruz. Dalış sonrasında biraz sohbet edip vedalaşıyoruz. Bu arada Bahar ismine Türk dizilerinden oldukça aşina olduklarını öğreniyoruz 🙂

Dalışın ardından buz gibi bir Mythos bira içip deniz keyfine Molyvos’ta devam ediyoruz. Küçük bir dağ üzerine kurulmuş olan Molyvos, bir diğer adıyla Mithymna, tepedeki Ortaçağ kalesi ve yamaçtaki yine taş evleri, dükkanları ve dar sokakları ile mutlaka görülmeye değer. Taşlık bir sahile ve güzel bir limana sahip. Denizin hemen kenarındaki eski zeytinyağı fabrikası şimdi Olive Press Hotel olarak hizmet veriyor. Gece hayatı da diğer bölgelere gore daha hareketli. En turistik yerlerden biri. Yamaçta olduğundan dolayı yokuş inip çıkmak oldukça yorucu, özellikle güneş tepenizde sizi yakarken. Molyvos’a doyamadan yeniden Mytilini’ye dönüyor, bu sefer sokak arasında Kafe P adında küçük, fazla turistik olmayan, şirin bir restorana oturuyoruz. Burada mönü günlük değişiyor. Mönüde neler olduğunu sorduğumuzda çok iyi ingilizce bilmediğini anladığımız sevimli garson kız, anlatmasının biraz zaman alacağını, ama anlatmaya çalışacağını söyleyerek yanımıza oturuyor. Bir şekilde anlaşıyoruz ve leziz mezelerimizi bu akşam ouzo değil, Mythos bira eşliğinde yiyoruz.

Molyvos, Midilli
Molyvos, Midilli
Midilli’de son gün tembellik günü. Sabahtan akşama kadar plajda, deniz ve güneşin tadını çıkarıyor, gecemizi yine Ouranos’ta kurduğumuz sofra ile tamamlıyoruz. İstanbul’a doğru uzun ve yorucu bir yolculuk bizi bekliyor. Motosiklet çantalarımızı yerleştirip Nikos’a ve Midilli’ye veda ediyoruz. Masmavi koylarını, taş evlerini, dar sokaklarını, sıcak insanlarını, çam ağaçlarının çevrelediği yollarını, adadaki motosiklet heyecanını, ouzolarını, mezelerini tüm güzellikleriyle geride bırakarak hüzünle ayrılıyoruz Midilli’den.

Kısa Kısa Midilli

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama
Biz her iki gidişimizde de malesef önerebileceğimiz yerlerde kalmadık. Özellikle Petra’da kalmak isteyenler için seçenek çok ancak temizliği önemseyenlerin gitmeden önce iyi araştırmalarını ve sezonda erkenden rezervasyon yaptırmalarını önerebiliriz.
Gez Gör
Mytilini, St. Therapon kilisesi, Bizans müzesi, St. Athanasios katedrali, Ermou caddesi, Yeni Cami, St. Theodore kilisesi, St. Nicholas kilisesi, antik tiyatro, Theophilos ve Teriade müzeleri, Sigri’deki fosilleşmiş orman (petrified forest), Petra, Skamnia, Skala Skaminia, Molyvos, Plomari, Agiassos, Vaterra, Eressos, Kaloni.

Plajlar : Haramida, Agios Ermogenis, Agios Isidoros, Tarti, Petra, Anaxos, Molyvos, Eftalou, Skala Eressos, Tavari, Skala Kaloni, Vaterra, Kagia

Aktiviteler
Dalış, şnorkel, motosiklet turu, tavernalarda bol bol yeme içme
Dalış Meraklılarına
Petra bölgesinden dalış noktaları; Mirmigi Reef, Ag.Georgios Reef, Fegameni Reef, Molyvos Reef, Lamna Reef, Korakas Wreck, Toukmakia Reef
Haramida bölgesinden dalış noktaları; Orgy Villa, Ag.Vasilios Cave, Mersinia Reef, Fara Cave, Vatera Wreck, Ag.Fokas Wreck
Aklınızda bulunsun
Adanın sadece bir bölgesinde kalmayın. Motosiklet veya araç kiralayın ve adanın farklı bölgelerini, sahillerini, köylerini keşfedin.
Zor da olsa Yunan alfabesine 1-2 gün içinde alışıyorsunuz.
Ayvalık’tan her gün feribot seferleri düzenleniyor. Biletleri online (TuryolJale Tur) alabilirsiniz.

Kendi aracınız ile yurtdışına çıkarken gerekli belgeler için T.T.O.K ‘u ziyaret edin. Ayvalık’tan Midilli’ye geçiş için sadece Green Card (Uluslararası Trafik Sigorta) yeterlidir. Green Card’ı herhangi bir sigorta acentesinden de alabilirsiniz.

Yeni Cami, Mytillini, Midilli Kale, Mytillini, Midilli Mytillini, Midilli Mytillini, Midilli Mytillini, Midilli St. Athanasios Katedrali, Mytillini, Midilli St. Athanasios Katedrali, Mytillini, Midilli Panellinion, Mytillini, Midilli Haramida, Mytillini, Midilli Mytillini, Midilli Mytillini, Midilli Skamnia, Midilli Taverna, Plomari, Midilli Taverna, Plomari, Midilli Tarti Plajı, Midilli Taverna, Midilli Molyvos, Midilli Molyvos, Midilli Skamnia, Midilli Skamnia, Midilli Tarti, Midilli Tarti, Midilli Midilli Midilli Midilli Midilli Korakas, Midilli Korakas, Midilli Korakas, Midilli Korakas, Midilli Korakas, Midilli Korakas, Midilli

Tags from the story
, , , , ,
One reply on “Motosikletle Midilli Bir Başka Güzel”
  1. says: seçil

    merhaba…1 mayıs tatilinde midilliye gitmek istiyorum. tatili arkadaşlarımla planlamıştım ama son anda planları değişti ve yine de planımı bozmak istemiyorum ve yalnız gitmek istiyorum. geçen yaz da motor ehliyeti almıştım. Şimdi notlarınızı okudum ve sorularım var. Motor kiralamak istiyorum ama vespa şu anlık işimi görür. İyi bir bisiklet binicisiyim. Sİzce motor kiralamam yollara alışmam zor olur mu? Bunun dışında dalmak da istiyorum. Mevsim sebebiyle su çok soğuk olur mu? Mayısta dalış başlamış olur mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Comments are closed.