Yunan Adaları’na Alternatif Bir Rota: Nafplio & Tolo

Yunan adaları ve Atina’ya alternatif bir rota Nafplio. Eski başkent. Tarihi, kaleleri, sokakları, küçük meydanları, sahilleri ve mutfağı ile turistlerin ilgisini çeken, Mora Yarımadası’nda küçük bir sahil kenti.

Palamidi Kalesi’nden, Nafplio
Palamidi Kalesi’nden, Nafplio
Atina’ya 136 km mesafede bulunan Nafplio’da görülmesi gereken yerlerin başında Palamidi Kalesi geliyor. 216 m yüksekte, 18. yy’da yapılmış, 857 basamakla çıkılan bu kale muhteşem bir şehir ve deniz manzarası sunuyor. Basamak sayısı için 999 da deniyor ya neyse ki araba yolu da var. Kaleye giriş 8 Euro (yıl 2017). İçeride Ag. Andreas Kilisesi’ni ve Kolokotronis Hapishanesi’ni görebilirsiniz. Nafplio’nun Palamidi dışında iki kalesi daha var. Biri en eski kalesi Acronafplia, diğeri ise denizin üstünde yer alan Bourtzi. Bourtzi’ye limandan tekne ile ulaşım mümkün.

Nafplio
Nafplio
Nafplio’da en keyifli yürüyüş yollarından biri Arvanitias. Deniz sağınızda kalacak şekilde limandan yürüyüşe başlayıp dar bir yola geldiğinizde ve solunuzda yükselen kocaman kaktüsleri gördüğünüzde Arvanitias’tasınız demek. Muhteşem manzarası ile romantik bir yol. Sonunda taşlı sahiliyle küçük Arvanitia Plajı ve Blublanc Cafe bulunuyor. Başınızı biraz yukarı kaldırdığınızda ise karşınızda Palamidi Kalesi.

Arvanitias, Nafplio
Arvanitias, Nafplio
Nafplio’da yapılacaklar listesinde Syntagma Meydanı’ndan geçerek Venedik tarzı evlerin sıralandığı dar sokaklarında yürümek, bal satan dükkanları gezmek, küçük fakat güzel Arkeoloji Müzesi’ni görmek olmalı. Ag. Spiridonas Kilisesi, Ag. George Katedrali ve Savaş Müzesi de görülebilir. Yüzmek isteyenler Arvanitia, Karathona ve Tolo sahillerini tercih edebilirler.

Tolo
Tolo
Biz tatilimiz boyunca Tolo’da kaldık. Çünkü Leon’un en sevdiği şeyler deniz ve kum. Tolo’da kumsal boyunca otel ve restoranlar var. Sahili kum, uzun, ama dar. Denizi sığ, çocuklar için çok uygun. Güzel bir balıkçı köyü Tolo. Yakın, küçük adaları ve akşamları ayın vurduğu denizi ayaklarımız kumlara basarken izlemek, kumsal üzerindeki restoranlarda deniz ürünleri yiyip uzo içmek çok keyifli. Yemek için Romvi’yi kesinlikle öneririz.

Tolo
Tolo
Tolo’yu daha çok çocuklu aileler tercih ediyor gibi görünüyor. Hareketli bir gece hayatı da yok. O nedenle hareketlilik isteyenlere Nafplio’da kalıp denize girmek için Tolo’ya günübirlik gidip gelmelerini önerebiliriz. Nafplio-Tolo arası yalnızca 10 dk. Biz Atina’dan araç kiralayıp Nafplio ve çevresini gezdik. Çok sevdiğimiz iki arkadaşımız ise Atina’dan otobüsle Nafplio’ya gidip oradan küçük bir motor kiralayarak gezdiler. Bu da çok güzel bir alternatif, tabi çocuğu olmayanlar için 🙂

Nafplio
Nafplio

Kısa Kısa Nafplio

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama

Biz Tolo’da Solon Hotel’de kaldık. Odaları, banyoları eski, ama temiz bir oteldi. Sabah açık büfe kahvaltısı vardı, ama gözünüzde öyle bol çeşitli, dolu dolu bir açık büfe canlanmasın. Otel denize sıfır. Denizle arasında yol bile geçmiyor. Restoranı kumsal tarafında. Bazı öğle ve akşam yemeklerimizi de burada yedik.

Gez Gör

Palamidi Kalesi, Ag. Andreas Kilisesi, Kolokotronis Hapishanesi, Syntagma Meydanı, sokakları, Bourtzi, Ag. Spiridonas Kilisesi, Ag. George Katedrali, Savaş Müzesi, Tolo

Plajları: Arvanitia, Karathona, Tolo

Aktiviteler

Sokaklarda kaybolmak, motosiklet turu, yüzmek, dalış

Aklınızda bulunsun

Atina-Nafplio arası otoban, sıkıcı bir yol. Motosiklet için keyifli bir yol değil. Nafplio ve çevresi ise motosikletle gezmek için uygun.

Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Nafplio Tolo Tolo Tolo Tolo Tolo

Tags from the story
, ,
0 replies on “Yunan Adaları’na Alternatif Bir Rota: Nafplio & Tolo”