Müze Kent Safranbolu ve Dünyanın Gözbebeği Amasra

Amasra

2010 senesinin Nisan ayında İstanbul’un karmaşasından biraz uzaklaşmak için 3 günlük bir gezi planlıyoruz. Gezimizin ilk durağı Safranbolu oluyor. Sabah erkenden arabaya atlayıp Sapanca Gölü kenarında bir kahvaltı yaptıktan sonra Safranbolu’nun tarihi evleri arasında, taşlı dar sokaklarında buluyoruz kendimizi.

Safranbolu
Safranbolu
Öncelikle Boncuk Arasta Kahvesi’nde Türk kahvelerimizi içip yol yorgunluğumuzu atıyoruz. El sanatlarına göre ayrılmış sokaklarda Yemeniciler Arastası ve Demirciler Çarşısı’nı geziyoruz. Yemeniciler Arastası’nın bitişiğinde Safranbolu’daki en büyük cami, Köprülü Mehmet Paşa Camii görülebilir. Avlusunda 19. yy’dan kaldığı tahmin edilen bir güneş saati bulunuyor. Osmanlı mimarisinin örneklerinden Cinci Hanı, İpekyolu üzerinde kurulmuş kervansaraylardan biriymiş. 2 katlı bu yapı günümüzde otel olarak hizmet vermeye devam ediyor. Cinci Hanı ve Hamamı’nı gördükten sonra taşlı dar sokaklarını geze geze eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılan Kent Tarihi Müzesi’ne gidiyoruz. Safranbolu tarihini anlatan belge ve fotoğrafların sergilendiği, mesleklerle ticari hayatın canlandırıldığı bir müze burası. Müzenin arkasında bulunan cezaevi binası kafe olarak kullanılıyor. Burada bir de dikdörtgen şeklinde, zembereksiz bir Saat Kulesi bulunuyor.

Safranbolu Evi
Safranbolu Evi
Kaymakamlar Müze Evi
Kaymakamlar Müze Evi

Safranbolu denince aslında ilk aklımıza gelen evleridir. Birbirinin önünü kapatmayan, harem-selam düzenine sahip evlerin bir örneğini Kaymakamlar Müze Evi’ni gezerek görüyoruz. Evlerin özelliklerini, insanların yaşayış biçimlerini çok güzel anlatıyor bu müze evi. Buradan şehri tepeden görebileceğimiz Hıdırlık Tepesi’ne çıkıyoruz. Bol bol fotoğraf çekip manzarayı izliyor, biraz dinleniyor ve son durağımız olan Tokatlı Kanyonu’na ve bu kanyon üzerinde bulunan İncekaya Su Kemeri’ne gidiyoruz. Yüksekliği 60 metre, genişliği ortalama 1 metre olan, 116 metre uzunluğundaki kemerin üzerinden geçmek, ortasında durup aşağı bakmak biraz korkutucu ama keyifli.

İncekaya Su Kemeri
İncekaya Su Kemeri
UNESCO‘nun dünya mirası listesinde yer alan bu müze kenti tarih kokan evleri, taşlı yolları ve doğal güzellikleriyle geride bırakıp hava kararmadan yeşillikler arasında Amasra’ya doğru yol alıyoruz.

Amasra
Amasra
Tarihte bilinen ilk adıyla Sesamos, Persli prenses Amastris’in kenti, Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm-i Cihan’ı.. Amasra, doğal güzellikleri ile büyüleyici. Amasra’ya varır varmaz otele yerleşip önce bir rakı-balık yapıp ardından Amasra’yı turluyoruz. Geceleri serin oluyor; yine de denize karşı bir bankta manzaranın tadını çıkarıyoruz. Sabah erkenden uyanıp zengin bir kahvaltının ardından plaj olarak kullanılan Küçük Liman’a gidiyor, Direkli Kaya’yı görüyoruz. Direkli Kaya, denizi aydınlatmak ve gözetlemek için yapılmış bir kulenin kalıntısıymış ve buradaki havuz da Amastris’in havuzu olarak biliniyormuş. Küçük Liman kıyısında Amasra Müzesi bulunuyor. Burada arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor.

Direkli Kaya, Amasra
Direkli Kaya, Amasra
Canlı Balık, Amasra
Canlı Balık, Amasra

Amasra’ya gelip de Çekiciler Çarşısı’nı gezmemek, el emeği göz nuru ahşap süs eşyaları, antika işlemeleri, gemi maketleri gibi birçok hediyelik eşyanın satıldığı bu çarşıdan alışveriş yapmamak olmaz. Buradan Boztepe ve Zindan’ı çevreleyen Amasra Kalesi’ni gezip Boztepe’deki Sormagir Kalesi’ni Zindan Kalesi’ne bağlayan Kemere Köprüsü’nden geçiyoruz. Tepeden Tavşan Adası, Amasra ve muhteşem manzarayı izlemek için Ağlayan Ağaç ve Fener’e geliyoruz. Buradan günbatımını izlemek harika olmalı. Biraz dinlenip manzaranın keyfini çıkardıktan sonra Büyük Liman’da bira-kalamar zamanı geliyor. Buz gibi biralar, lezzetli kalamarlar, deniz kokusu, üşütmeyen hafif bir rüzgar… Her şey harika, ama bu kadar oturmak yeter. Fazla zamanımız yok. Çakraz’ı da görmek istiyoruz. Nisan ayı Amasra için henüz sezon olmadığı için Çakraz’da bazı yerler kapalı ve hava denize girecek kadar sıcak değil. Çakraz’da kumsala uzanıp dalgaların sesini dinliyoruz sakin ve huzurlu.

Çakraz
Çakraz
Amasra’nın salatası ünlüymüş. Bu ünü ne kadar haketmiş olduğunu akşam Canlı Balık’ta tadarak anlıyoruz. Balıklar da çok taze. Tadı damağımızda kalıyor. Yaz aylarında ve haftasonları çok kalabalık oluyor Amasra. Restoranlar da öyle. Bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmak şart. Biz akşam yemeği için Canlı Balık’a gittiğimizde bekleyen çok kişi vardı. Biz de ismimizi yazdırıp 2 saat daha Amasra sokaklarında oyalandıktan sonra oturabildik, ama o kadar beklemeye de değdi doğrusu.

Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra
Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra
Amasra’da 2 gece konakladıktan sonra dönüş yolunda Kuşkayası Yol Anıtı’na uğruyoruz önce. Roma döneminde kayalara oyularak yapılmış karayolu üzerinde bir dinlenme yeri Kuşkayası. Anadolu’da başka örneği yokmuş. Buradan genellikle yazlık evlerin olduğu, Nisan ayında kalabalık olmayan İnkumu’na uğrayıp sahilde yürüyüş yapıyoruz. Denizde bir hareketlilik var; ne olduğunu anlamaya çalışırken yaklaştıkça yunus olduğunu görüp heyecanla yunusların geçişini izliyoruz. Yunuslara ve Amasra’ya veda edip İstanbul’a varmadan önce Akçakoca’ya uğruyor, balığımızı yiyor, Ceneviz Kalesi’ni geziyoruz. Safranbolu ve Akçakoca’yı da içeren 3 günlük kısa seyahatimiz doğası, denizi, yeşili, manzarası aklımızda; balıklarının tadı damağımızda kalarak İstanbul’da noktalanıyor. Şimdi daha uzun bir plan yapıp yolumuza yeni rotalar ekleyerek motosiklet ile yeniden gitmeyi düşünüyoruz.

Amasra Yolundan Manzara
Amasra Yolundan Manzara

Kısa Kısa Safranbolu & Amasra

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Gez Gör
Safranbolu : Yemeniciler Arastası, Demirciler Çarşısı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Güneş Saati, Cinci Hanı ve Hamamı, Kent Tarihi Müzesi, Saat Kulesi, Kaymakamlar Müze Evi, Hıdırlık Tepesi, Tokatlı Kanyonu, İncekaya Su Kemeri, Yörük Köyü, Bulak Mağarası

Amasra : Amasra Müzesi, Çekiciler Çarşısı, Büyük Liman, Küçük Liman, Direkli Kaya, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Ağlayan Ağaç, Amasra Feneri, Bakacak Mevki, Kuşkayası Yol Anıtı, Fatih Camii, Eski Şapel, Gürcüoluk Mağarası, Büyüktepe Mağarası, Çakraz, İnkumu

Aktiviteler
Tarih ve kültür turları, müze ziyaretleri, Amasra’da deniz tatili
Ne Yenir?
Safranbolu : Safranlı lokum, safran çayı, Bağlar gazozu, kuyu kebabı, Safranbolu bükmesi

Amasra : Amasra salatası, ballı manda yoğurdu, balık. Restoran olarak Canlı Balık ve Çeşmi Cihan önerilir.

Aklınızda Bulunsun?
Amasra yaz aylarında ve özellikle hafta sonlarında kalabalık oluyor. Konaklama için önceden rezervasyon yaptırmak şart. Restoranlarda da rezervasyon yaptırın. Yoksa çok sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Biz 2 gece Amasra’da kaldık, ancak en azından 1 gece Safranbolu’daki konaklardan birinde kalmanızı öneririz.

Safranbolu Safranbolu Arasta, Safranbolu Arasta, Safranbolu Arasta, Safranbolu Safranbolu Safranbolu Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, Safranbolu Saat Kulesi, Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, Safranbolu Kaymakamlar Müze Evi, Safranbolu Hıdırlık Tepesi, Safranbolu İncekaya Su Kemeri, Safranbolu Safranbolu Amasra Amasra Tavşan Adası, Amasra Amasra Eski Şapel, Amasra Amasra Amasra Kuşkayası Yol Anıtı, Safranbolu İnkumu İnkumu Akçakoca Akçakoca

0 replies on “Müze Kent Safranbolu ve Dünyanın Gözbebeği Amasra”