Ege’de Bir Tatlı Huzur: Sığacık

sigacik_anaresim

2016 yazında evimiz oldu Sığacık. Deniz, doğa, kültür, tarih derken dolu dolu 3,5 ay geçirdik burada. Bahçe içinde, denize sıfır, sezonluk bir ev kiraladık. Hem deniz ve güneşin tadını çıkardık hem de yakın çevreyi gezdik.

Sığacık Kale İçi
Sığacık Kale İçi
Sığacık Kale İçi
Sığacık Kale İçi
Sığacık, çoğunlukla İzmirlilerin bildiği, İzmir havalimanına araçla yalnızca 45 dk mesafede bulunan, İzmir ve Çeşme’ye bu kadar yakın olmasına rağmen Çeşme ve Alaçatı kadar kalabalık olmayan, huzurlu bir sahil kasabası. İzmir’in ilçesi Seferihisar’a bağlı bir yer. Seferihisar’ın en önemli özelliği ise bir Cittaslow olması. Cittaslow, merkezi İtalya’da olan, uluslararası bir belediyeler birliğidir. Bu birliğin amacı kentlerin kendi kimliklerine, geleneklerine, göreneklerine, yöresel tatlarına, mimarisine, kültürüne sahip çıkması ve kentlerin aynılaşmasının engellenmesidir. Seferihisar, Türkiye’de bu birliğe katılmış 11 kentten ilki. Biz uzun zamandır Seferihisar’ı, özellikle Sığacık’ı merak ediyorduk. Bu yaz merakımızı fazlasıyla giderdik.

Sığacık Kale İçi
Sığacık Kale İçi
Mandalina ve zeytin ağaçlarıyla süslü Sığacık için söylenebilecek en doğru kelime “huzur” olsa gerek. Beach clublar arıyorsanız, hareketli gece hayatı ve sabahlara kadar eğlence istiyorsanız Sığacık doğru adres değil. Küçük bir yer. Hatta gezmek için 2 gününüzü ayırmanız yeterli. Gezilmesi gereken yerlerin başında kale içi geliyor. Kale içinde dar sokaklar, evlerin kapılarını, pencerelerini süsleyen çiçekler, ev yapımı böreklerin kokuları karşılıyor sizi. Pazar günleri kale içindeki bu sokaklara organik pazar kuruluyor. Bahçeden, tarladan toplanmış meyveler, sebzeler, otlar, zeytinyağları, ev yapımı reçeller, börekler, sarmalar, baklavalar, süs eşyaları… O baklava ve böreklere hayır diyemiyorsunuz. Bir yandan yiyip bir yandan alışverişinizi yapıyorsunuz. Karadut suyu ve mandalina lokumu almayı da unutmayın.

Organik Pazar, Sığacık
Organik Pazar, Sığacık
Organik Pazar, Sığacık
Organik Pazar, Sığacık
Görülebilecek diğer bir yer de Teos Antik Kenti. Merkeze araçla 7-8 dk mesafede bulunan bu antik kenti hala derleyip toplamaya çalışıyorlar. Büyük bir alana yayılmış, fakat ayakta kalmış fazla yapı yok. Çok büyük beklentiyle gitmemek lazım. Yine de tarihe meraklıysanız gidip görebilirsiniz.

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti
Akarca Sahili
Akarca Sahili
Sığacık’a gelmişken buz gibi denizinde de yüzün tabi. Akkum Plajı ve Akarca sahiline gidebilirsiniz. Akkum Plajı küçük bir koyda ve genelikle kalabalık oluyor. Sığacık’ın merkezine (liman ve kale içi) araçla 5 dk mesafede yer alıyor. Akarca’nın ise sahili uzun, çakıl, denizin içi kum ve merkeze (liman, kale içi) 8 km mesafede bulunuyor. Her iki sahilde de şezlong, şemsiye, duş var ve her ikisi de çocuklar için uygun.

Akkum Plajı
Akkum Plajı
Milos, Sığacık
Milos, Sığacık
Gezdiniz, yüzdünüz, yoruldunuz ve tabi acıktınız 🙂 “Sığacık’ta nerede, ne yenir?” derseniz size rakı balık için kale içinde küçük bir meydanda bulunan Milos’u öneririz. Buradaki şaraplardan da deneyebilirsiniz. Limanda ayrıca Burç ve Liman lokantaları var. Kahvaltı ve yöresel tatlar için önerimiz yine kale içindeki Zeytin Dalı ve La’dude Art Cafe’dir.

Sığacık Kale İçi
Sığacık Kale İçi
Sığacık’taki en güzel aktiviteler ise su altı zenginliği ile dalış ve devamlı esen rüzgarıyla rüzgar sörfü. Zamanınız ve ilginiz varsa eğitim alıp bu sporlara burada başlayabilirsiniz. Ve tabi yine zamanınız varsa yakın çevreyi gezebilirsiniz. İzmir, Çeşme, Urla, Mordoğan, Karaburun, Selçuk, Şirince, Foça ve hatta Yunan adalarından Samos ve Sakız’ı görebilirsiniz. Samos’a gitmek için Kuşadası’na gitmeye gerek yok. 2016 yazında Sığacık’tan Samos’a düzenli seferler başladı. Sakız’a ise Çeşme’den geçiliyor. Çeşme-Sığacık arası ise araçla sadece 45 dk.

Sığacık Kale İçi
Sığacık Kale İçi
3,5 ay kaldığımız Sığacık gezimizin özeti aslında şöyle: Leon mutlu, biz mutluyuz. Minik gezgin her gün yüzdü, suyla toprakla oynadı, araba gelir korkusu olmadan sokaklarda koştu, top oynadı, dalından meyve koparıp yedi, bahçemizde kedi, hatta kirpi besledi, ancak resimlerde görmüş olduğu hayvanları gördü, seslerini duydu, ata bindi, her gün incir ağacına bağlı salıncağında keyifle sallandı, Alaçatı, Urla, Mordoğan, Karaburun, Foça ve Sakız’ı gezdi. Siz de her yer beton olmadan, kalabalıklaşmadan bu doğal güzelliği, huzuru, Sığacık’ı gidin görün; çünkü her yerde inşaatlar başlamış; yakında adım atacak yer bırakmazlar.

Kısa Kısa Sığacık

Nerede gezilir, ne yapılır, nerede kalınır?
Konaklama

Biz uzun kalacağımız için sezonluk ev kiralamayı tercih ettik. En az 1 ay kalmayı düşünenler için ev kiralamak mantıklı.

Ev yerine bir otelde, pansiyonda kalacak olsaydık kale içinde yer alan butik otellerden, pansiyonlardan birini tercih edebilirdik. Kale ve liman bölgesinde plaj olmadığı için Akkum veya Akarca sahiline araçla gitmek gerekir. Akkum’a merkezden minibüsler de kalkıyor. Akarca’ya Sığacık merkezden direkt minibüs yok. Önce minibüsle Seferihisar’a gidip oradan geçmek gerekir.

Denize yakın, büyük, her şey dahil konseptli otel isteyenler Akkum’daki Atlantis veya Euphoria’da kalabilirler. Böyle büyük oteller bize hitap etmiyor ne yazık ki.

Akarca sahilinde de denize sıfır oteller var. Bunlardan ikisi Lebedos ve Teos Ormancı.

Gez Gör

Kale içi, liman, Teos antik kenti, Akkum plajı, Akarca sahili, kale içinde Pazar günleri kurulan organik pazar

Yakın çevre: Çeşme ve Alaçatı (45 dk), İzmir (45 dk), Urla (20 dk), Mordoğan (1 saat), Karaburun (1 saat), Şirince (1,5 saat), Foça (2 saat), Samos (Sığacık’tan feribotla 1,5 saat), Sakız (önce Çeşme’ye 45 dk; ardından feribotla yaklaşık 50 dk)

Aktiviteler

Bisiklet, motosiklet, dalış, rüzgar sörfü, doğa yürüyüşü, yüzme

Ne Alınır?

Mandalina lokumu, zeytinyağı, organik pazardan tarhana, erişte gibi ürünler, ev yapımı reçeller, hamur işleri, her tür meyve, sebze, ot, cittaslow simgesi salyangoz figürlerinden hediyelik eşya

Nerede Ne Yenir?

Deniz ürünleri, Ege mezeleri için Milos

Kahvaltı ve yöresel yemekler için Zeytin Dalı ve La Dude Art Cafe

Aklınızda bulunsun

İzmir havalimanından araçla sadece 45 dk sürüyor. Şehirlerarası otobüsler ise Seferihisar’a kadar geliyor. Seferihisar-Sığacık arası da 5 km.

Hem Türkiye içinde yakın çevreye hem de Yunan adalarından Samos ve Sakız’a gitmek kolay. 2016 Haziran’da Sığacık’tan Samos’a feribot seferleri başladı. Detaylı bilgi için http://www.samosstar.com/

Beach clublar, gece hayatı, fast food zincirleri yok. Temiz bir doğa, sakin bir sahil, organik besinler, yöresel yemekler var.

Pazar günleri kale içine organik pazar kuruluyor. Salı ve Cuma günleri ise Seferihisar’da pazar var.

Dalış ve rüzgar sörfü için ideal. Rüzgarı eksik olmuyor. Rüzgarın yönüne göre gideceğiniz plajı belirleyebilirsiniz. Akkum dalgalı olduğunda Akarca düz oluyor. Deniz genellikle dalgasız ve soğuk.

 Kale İçi, Sığacık Sığacık  Kale İçi, Sığacık  Organik Pazar, Sığacık  Sığacık’ın Mandalina Lokumları Kale İçi, Sığacık  Zeytin Dalı, Sığacık  La’dude Art Cafe, Sığacık Sığacık Sığacık  Akarca Sahili  Akarca Sahili  Teos Antik Kenti  Teos Antik Kenti  Sığacık’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması

0 replies on “Ege’de Bir Tatlı Huzur: Sığacık”