Urla Bağ Yolu

3 yazdır aylarımızı geçirdiğimiz Seferihisar’ın yanı başındaki Urla Bağ Yolu’nu sonunda gezebildik. Pandemi nedeniyle kalabalık ve kapalı alanlardan uzak durmaya çalıştığımız bu dönemde Urla Bağ Yolu, üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili doğası ile çok iyi geldi bize.

Bağ Yolu bir günde gezilebilir tabii ancak biz zaten bir süre daha buralarda olduğumuzdan dolayı farklı günlerde farklı şarap üreticilerini ziyaret edip tadım yaptık. Acele etmeden, doya doya, bağların, manzaranın keyfini çıkardık, aşağıda da kısaca anlattık 🙂 

Usca Şarapçılık

Urla Kuşçular Köyü’ndeki Usca, ismini Klozomenaili filozof Anaksagoras’ın “Us” felsefesinden almış. Burada Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay ve Syrah gibi yabancı üzüm türlerinin yanı sıra bölgeye ait Bornova Misketi ve Foça Karası gibi yerli türler de yetiştiriliyor. Marka ismi Sonnet. Her bir şarap Shakespeare’in sonelerinden birini taşıyor. Bizim favorimiz Sonnet 76 Cabernet Sauvignon & Merlot.

Nasıl ki güneş her gün hem eskidir hem yeni
Sevgim de. yeni baştan söyler her söyleneni.

Pazartesi günleri hariç her gün saat 17:00’a kadar belirli saatlerde şarap tadımı var. Şarap tadımı için hafta sonları rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Hafta içi ise şarap tadım saatinden 10 dk önce tesise gelmek yeterli oluyor. Keyifli bir anlatım eşliğinde çok güzel bir sunum yapılıyor burada. Yanında atıştırmalıklarla birlikte 4 farklı şarap (1 beyaz, 1 pembe, 2 kırmızı) tadımı kişi başı 30 TL. Tadım dışında yemyeşil bahçesinde, bağlara karşı kafesinde oturup şarap da içilebilir. Pazartesi günleri şarap tadımı yok ve kafesi açık değil, sadece perakende satış var.

Adres: 8033 Sok. No:1 Kuşçular Köyü Urla / İzmir
Telefon: 02327590099
E-mail: info@usca.com.tr
Web: www.usca.com.tr
Açık olduğu gün ve saatler: Her gün / Yaz ayları 11:00-19.30 / Kış ayları 11:00-17:30

Usca Şarapçılık
Usca Şarapçılık

Urla Şarapçılık

Bağ Yolu’nun tesis açısından en lüks, büyük ve düzenli olanı sanırım, ancak bir o kadar da bize hitap etmeyeni. Tadım sırasındaki anlatım ve sunum da aklımızda kalan bir etki bırakmadı bizde. İyi tarafı burada ücretsiz olarak 3 şarap tadabiliyor olmanız. Önceden arayıp rezervasyon yaptırmak da gerekmiyor. Pandemi nedeniyle içeri belirli sayıda insan aldıkları için sıra oluyor, adınızı yazdırıyorsunuz ve sadece bir 15 dk bekliyorsunuz. Tadım ve satışın yanı sıra bağların içinde güne uyanmak isteyenler için 2 Rooms adında küçük bir oteli de var.

Şaraplarından Urla Symposium – Bornova Misketi ve Urla Nero d’Avola – Urla Karası’nı önerebiliriz.

Adres: Kuşçular Köyü 8028 Sok. No:12 Ukuf Mevkii Urla / İzmir
Telefon: 02327590111
E-mail: info@urlasarapcilik.com.tr
Web: www.urlasarapcilik.com.tr
Açık olduğu gün ve saatler: Haftanın her günü 10:00 – 18:00

Urla Şarapçılık

MMG Şarapçılık

Diğer şarap üreticilerinden biraz daha uzakta yer alan MMG Şarapçılık, Bademler Köyü’nde Gödence Yolu üzerinde bulunuyor. Manzarası en güzel olanı MMG. Tepeye kurulmuş tesis, vadi boyunca uzanan bağlara bakıyor. Biz buraya şarap tadımına geldik, manzarasını görünce kafesinde oturduk kaldık. MMG’de şarap tadımı saatleri 12:00-17:00 arası. 5 farklı şarap (1 beyaz, 1 pembe, 3 kırmızı) tadabiliyorsunuz. Atıştırmalıklarla birlikte şarap tadımı 50 TL.

Bornova Misketi, Mourvedre, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Viognier ve Kara Misket gibi tüm üzümleri gece hasadı yapılıyormuş. Marka ismi Şatomet. Biz uzun zamandır yaz ayları için güzel bir blush arıyorduk, Şatomet’in Kara Misketi’ni bulduk. Daha önceki şarap tadımlarımızda bulamadığımız Bornova Misketi de sevdiğimiz beyaz şaraplar arasında yerini aldı. Kırmızılarından da Cabernet Sauvignon & Merlot’u beğendik.

Adres: Gödence Yolu No:40 Bademler Mah. Urla / İzmir
Telefon: 02327766366
E-mail: info@mmgsarapcilik.com
Web: www.mmgsarapcilik.com 
Açık olduğu gün ve saatler: Hafta içi 12:00-17.30 / Hafta sonu 12:00-18:00

MMG Şarapçılık
MMG Şarapçılık

Urlice Şarapçılık

Urlice Şarapçılık’ın öne çıkan özelliği, bağların içinde kurulmuş olan ve şaraplarına lezzetli menüsüyle eşlik eden Vineyard Cafe’si. Mutfağı saat 21:00’a kadar açık. Pandemi nedeniyle tadım saatleri 12:00 ve 13:00. Tadım ve restoran için 4-5 gün önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Biz burada tadım yapmadık. Akşama doğru bir gün, henüz güneş batmadan, bağlarını gezip restoranında Cabernet Sauvignon içip pizza yedik. 

Adres: 1168 Sok. No:7 İçmeler Mah. Urla / İzmir
Telefon: 02327546859
E-mail: info@urlice.com
Web: www.urlice.com
Açık olduğu gün ve saatler: Her gün / Yaz ayları: 11.30-21.00 / Kış ayları: 11.30-20:00

Urlice Şarapçılık
Urlice Şarapçılık

Mozaik Şarapçılık

Urla Bağ Yolu’ndaki bir diğer şarap üreticisi Mozaik Şarapçılık. Marka ismi Mahrem. Tadım olmadığını öğrenince biz gitmedik, bir sonraki sefere artık 🙂

Adres: 8015/2 Sok. No:6 Kuşçular Mah. Urla / İzmir
Telefon: 02327590509
E-mail: info@mozaiksarapcilik.com
Web: www.mozaiksarapcilik.com
Açık olduğu gün ve saatler: Her gun 12:00 – 18:00

Tags from the story
, , , , , ,
0 replies on “Urla Bağ Yolu”