Urla: Şarapları & Güveciyle Kalbimizde Kalan

2016 yazında Urla, bizim uğrak yerlerimizden biri oldu. Sığacık’tan araçla yalnızca 20 dakikalık bir mesafede yer alıyor. İzmir’in yanı başında, sıcacık bir ilçe Urla. Abartısı, şatafatı, çılgın gece hayatı yok. Onların yerine enfes bir güveci, yeşil köyleri, bağları ve güzel şarapları var. Deniz kenarında sakin kafeleri ve balık lokantaları var. Gezelim, yiyelim, şarap tadalım, denize de girelim derseniz en az 2 gün ayırmak iyi olabilir.

Urla
Urla Bağları
Urla, Efes-Mimas Yolu’nun geçtiği güzergahlardan biri. Özellikle bağ rotası ile görülmeye değer. Urla-Kuşçular-Yağcılar Parkuru olarak bilinen bu bağ rotası üzerinde Urlice, Usca, Urla, MMG bağlarını ve tesislerini haftanın belirli günlerinde ziyaret edebilirsiniz. Urlice bağlarının ortasında bir de restoran var. Bağları gezmek ve tadım yapmak isteyenlerin listesinde bulunsun mutlaka. Ayrıca 14 Ağustos’ta Bağ Bozumu Şenliği düzenleniyor Urla’da.

Yorgo Seferis, Urla
Urla’da görülmeye değer yerlerden biri Malgaca Pazarı. Merkezde küçük bir meydan. Burada 14m2’de karadut suyu içip enginar tatlısını deneyebilirsiniz. Urla’ya gelmişken enginarlı tariflerden tatmamak olmaz. Nisan-Mayıs aylarında ise Uluslararası Enginar Festivali düzenleniyormuş. Urla’nın bir diğer lezzeti ise güveci. Tadı damağımızda kalan güveci biz Ömre Bedel Yemekler’de yedik. Malgaca Pazarı’nda küçük bir lokanta. Geldiğinizde sıcacık karşılanıyorsunuz. Güveci, zeytinyağlıları, şambalisi ve çay yanında ikram edilen kurabiyeleri nefis. Hemen yanındaki Beğendik Abi de güveciyle çok önerilen yerlerden biri. Urla’nın katmeri de meşhurmuş. İncecik yufka arasına isteğinize göre peynir, kıyma veya patates koydurabilirsiniz. Biz Malgaca Pazarı’ndaki Lale Katmercisi’nde yedik. Akşama doğru çay yanında iyi gidiyor. Fakat alıp eve götüreyim de evde sonra ısıtıp yerim derseniz olmuyor. Yapıldığı an sıcak sıcak yemek lazımmış.

Malgaca Pazarı, Urla
Malgaca Pazarı, Urla
Malgaca Pazarı’ndan aşağı doğru inince karşınıza Sanat Sokağı çıkıyor. Biz gittiğimizde sokakta altyapı çalışmaları vardı. Her yer toz toprak, çamur, çukurdu. Yürüyecek bir yer olmadığı için bu sokağın sadece girişinden bakabildik biraz. El yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlar, atölyeler, antikacılar, kitapçılar bulunan sanat kokulu bu sokağı daha sonra yeniden gelip gezmek gerek.

Sanat Sokağı, Urla
Karantina Adası, Urla
Urla’da nereler gezilir diye araştırırken karşımıza Karantina Adası çıkmıştı. Merak edip gittik fakat adaya giriş yok maalesef. Adanın kara bağlantısı var. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıklarla mücadelede kullanılıyormuş. Şimdi Sağlık Bakanlığı’nın kullanımında. Giremedik ama çevresinde güzel fotoğraf kareleri yakaladık. Ada üzerinde ayrıca Klazomenai antik kentinin kalıntıları bulunuyormuş. Antik kent kalıntılarını İskele Mahallesi’nde de görmek mümkün.

Urla İskele
İskeleye geldiğimizde bizi küçük bir liman, limanda rengarenk balıkçı tekneleri, balık bekleyen kediler ve sıra sıra balık lokantaları karşıladı. Tabi denize karşı balık yiyip rakı içmeden dönülmez Urla’dan ☺ İskele caddesinde gezerken güzel taş bir bina çıktı karşımıza. Yorgo Seferis Residence otel ve bar olarak hizmet veriyormuş. Yanında da bir atölye var. İçeri girmedik ama dışarıdan güzel görünen bir mekandı.

Urla Bağları
Berlin’s, Urla
Zamanınız varsa merkezden biraz uzaklaşıp köylerini gezebilir, zeytin rotasını izleyebilirsiniz. Bisiklet ve yürüyüş meraklıları için Çeşme-Urla ve Urla-Ürkmez parkurları da bulunuyor. Atları seviyorsanız, çocuklarınızı atlarla tanıştırıp onların da at binmesini istiyorsanız Damla At Çiftliği’nde bunu deneyimleyebilirsiniz. Küçük çocuklar için midilli de var. Leon ilk defa burada atlara dokundu, ilk defa at bindi; fakat pek ilgisini çekmedi. O yine kedi ve keçilerle oynamayı tercih etti. Çiftliğin sahipleri samimi, hoş sohbet insanlar. Haftasonu gelirseniz sabah köy kahvaltınızı da burada yapabilirsiniz. Haftaiçi kahvaltıya gelmeyi düşünürseniz bir gün önceden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor yoksa kahvaltı bulamazsınız ☺

Damla At Çiftliği, Urla
Damla At Çiftliği, Urla
Urla’da bir denize girmedik. Onun dışında şarapları ve güveciyle, sakinliği ve huzuruyla aklımızda, kalbimizde kaldı Urla.

 Malgaca Pazarı, Urla  Sanat Sokağı, Urla Berlin's, Urla Yorgo Seferis, Urla  Karantina Adası, Urla Urla Bağları Urla Urla Urla

Tags from the story
, , , ,
0 replies on “Urla: Şarapları & Güveciyle Kalbimizde Kalan”